Okunma

Drone ile otonom teslimat ağı geliştirdiler!


20 Eylül 2017 Çarşamba 15:00
Drone ile otonom teslimat ağı geliştirdiler!

Drone ile ürün teslimatı sektörün öncüsü Amazon başta olmak üzere birçok firma için artık test sürecinden çıkarak standartlaşmaya doğru giderken lojistik şirketi MatterNet, bu konuda başarılı bir çalışmaya imza attı.

Sağlık kurumlarına kolayca paket taşıyabilmek için İsviçre’de otonom bir drone ağı kuran şirket, önümüzdeki ay faaliyete geçireceği sistem ile tıbbi ürünlerin hastanelere 30 dakika içinde teslim edilebileceğini belirtiyor.

Batarya değişimi otomatik olarak yapılıyor!

Hazırlanan paketler ürünün gideceği konumun bağlantısının bulunduğu QR kod okutulduktan sonra istasyona yerleştiriliyor ve bu aşamadan sonra sistem paketi drone’a yerleştirerek ürünün teslimatı için harekete geçiyor.

Kısa bir süre içerisinde karşı tarafta bulunan istasyona ulaşan drone, aynı şekilde ürünü bu istasyonun içerisine bırakıyor. 

İki metrekarelik bir alan üzerine kurulan ve oldukça yenilikçi bir posta kutusu görünümünde olan bu istasyonlar, droneların pilini otomatik olarak değiştirerek tekrar şarj edebiliyor. Böylece kullanıcının tek yapması gereken, paketleri sisteme tanımlamak ve yerleştirmek oluyor.

Matternet, diğer lojistik şirketlerine bu teknolojiyi tedarik edebileceğini belirtirken, İsviçre’de daha fazla şehire yayıldıktan sonra ABD ve İngiltere gibi ülkelerde bu sistemi yaygınlaştırmak istiyor.

:: Drone ile bu tarz otomatik sistemlerin geliştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Drone ile otonom teslimat ağı geliştirdiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone ile otonom teslimat ağı geliştirdiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone ile otonom teslimat ağı geliştirdiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "