Drone karşıtı şirketten askeri İHA hamlesi!


04 Ekim 2019 Cuma 16:40
Drone karşıtı şirketten askeri İHA hamlesi!

Oculus VR şirketinin kurucu ortağı olan Palmer Luckey ve Anduril Industries, tartışmalı hamleler yapmaya devam ediyor. Drone karşıtı şirket, askeri İHA “counter-drone” olarak adlandırdığı bir araç geliştiriyor. Palmer Luckey tarafından kurulan ve Peter Thiel tarafından desteklenen Anduril, Amerikan ordusu ile Silikon Vadisi arasındaki bağı yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Askeri İHA Interceptor tartışmalara yol açıyor

Saldırgan drone üretimiyle gündeme gelen şirket, Amerikan ordusuyla yaptığı anlaşma görüşmeleri ile tartışma yarattı. Interceptors’ı bu kadar tartışmalı yapan şey ise, çatışma bölgelerinde askerler yerine kullanılacak olmaları. Hatta Anduril Industries, askeri üslerde ve Meksika sınırında gözetleme sistemleri kurulması için anlaşma gerçekleştirdi. Kameralarla ve birçok sensör ile dolu olan bu askeri İHA’ları oldukça tehlikeli hale getirilebilir.

Söz konusu askeri araçlar, yazılımını güçlendirilmesinin yanında saha verilerini de işliyor. Ancak, şirket bilgisayar kullanarak tehditleri tespit etmenin ötesine geçmek istiyor.

Drone askeri İHA

Drone’ların askeri alanda imha silahı olarak kullanılacağı korkusu ve endişesi bazı vatandaşların söz konusu durumu eleştirmesine neden oldu. Protesto düzenleyen insanlar teknolojinin kötü amaçlar dahilinde kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Eleştirmenlerin yorumuna göre, Anduril‘in bu hamlesi destek bulmayacak. ABD ve Meksika sınırında gözetleme teknolojisi geliştirmek Trump politikalarını desteklemekle eş değer olarak görülüyor. Bunun yanında drone karşıtı olan proje, Anduril’in tutumunun karmaşıklığının altını çiziyor.

Interceptor, pazarlandığı gibi aslında bir savunma aracı olarak tanımlanıyor. Ancak otonom olduğu için katil robotlar fikrinin de alevlenmesine neden oluyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Drone karşıtı şirketten askeri İHA hamlesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone karşıtı şirketten askeri İHA hamlesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone karşıtı şirketten askeri İHA hamlesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?