ABD’de yeni Drone kuralları 21 Nisan’da…


14 Mart 2021 Pazar 12:03
ABONE OL
ABD’de yeni Drone kuralları 21 Nisan’da…

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), daraltılmış drone kurallarının ne zaman yürürlüğe gireceği için tarihler belirledi. Bu kapsamda bazı önlemler diğerlerinden daha erken devreye girecek.

Düzenleyici, Remote ID ve Operations Over People kurallarının 21 Nisan 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı. O andan itibaren, herhangi bir Remote ID drone veya eklenti modülünün seri numarasını kayıtlarda listelenmesi gerekecek. Kurallar kapsamında korumalı kanatlara sahip olan dronelar insanların üzerinde küçük uçuş yapabilecek. Ancak Remote ID’ye uyulmadığı sürece açık hava tertibatları üzerinden uzun süreli uçuş gerçekleştirilemeyecek.

FAA kurallarda esnek davranacak

Daha ağır insansız hava araçlarının, bir çarpışmada sağlayabilecekleri kuvvet miktarındaki sınırlar gibi katı operasyonel ve performans gereksinimleri vardır. Örneğin kategori 3 drone’lar Remote ID’den bağımsız olarak uçamazlar ve kısıtlı bir alanda olmadıkları veya olası uçuşları bilmedikleri sürece insanların üzerinden uçamazlar. Bu sınırın üzerindeki kategori 4 drone’lar ise uçuşa elverişlilik sertifikalarına, bakım ve incelemelere ihtiyaç duyar.

Bununla birlikte, bu kuralların uygulanması için bir süre daha zaman var. Yeni kurala göre drone üreticilerinin 16 Eylül 2022‘den itibaren Remote ID gereksinimlerine uyması gerekirken, tüm pilotların bir yıl sonra 16 Eylül 2023‘te Remote ID gereksinimlerini karşılaması gerekecek. 

Drone ile video

FAA tarafından konulan son kuralların herkesi memnun etmeyeceği düşünülüyor. Öyle ki Alphabet‘in drone teslimat şirketi Wing, gizlilik konusunda endişeliydi ve Remote ID‘lerin yayınlanmasının, insanların ev adresleri gibi hassas verileri çıkarmasına izin verebileceğini belirtti.

Wing ayrıca, yayınların drone trafik kontrol sistemleri kurmayı zorlaştırabileceğinden endişeliydi. Ancak yine de değişiklikler geliyor. Neyseki FAA en azından herkesin bir sonraki adımlarını planlaması konusunda esnek davranacak.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" ABD’de yeni Drone kuralları 21 Nisan’da… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’de yeni Drone kuralları 21 Nisan’da… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’de yeni Drone kuralları 21 Nisan’da… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!