Okunma

Dronelar Balina Araştırmasında Kullanılıyor


01 Haziran 2016 Çarşamba 13:30
Dronelar Balina Araştırmasında Kullanılıyor

İnsansız hava araçları droneların, kullanım alanları gelişmeye ve çeşitlilik kazanmaya devam ediyor.

Eğlence sektörüne yönelik olarak hizmet etme amacı ile piyasaya sürülen dronelar şimdiki süreçte balina araştırmalarına birinci elden kaynaklık edecekler.

Dronelar Balina Araştırmalarına Katılacak

Dronelar bugüne dek halihazırda roket iniş platformu, gemi, tank çözümleri, ilk yardım malzemesi taşıma hizmetlerini gerçekleştiriyorlar.

Gün geçtikçe kullanım alanı genişleyen insansız hava araçları şimdi de, dünyanın hareketleri ve deniz habitatındaki canlıların göç ağı konusunda önemli bir konumda bulunan balina araştırmalarında kullanılacak.

Çin merkezli şirket DJI Stories’ın başlattığı projede kullanılacak dronelar, balinalar hakkındaki derin inceleme verilerini kullanıcılara ulaştıracaklar.

Balinaların biyolojik özelliklerinin, deniz habitanına yaptığı katkının odağa alınacağı araştırmada, su altındaki canlıların göç tercihleri üzerindeki balinaların büyük etkisi araştırılacak.

Droneların çektiği fotoğraflar, balinaların statik hareketlerine ilişkin veriler, araştırmacıların en çok yararlandığı kaynaklardan biri olacak.

16-06/01/drones-whales-research.jpg

Dronelar Balinalara Zarar Verecek Mi?

Balinaların dünya üzerindeki en duygusal hayvanlardan biri olmasına paralel olarak, uzun saatler boyunca onları izleyecek droneların, balinaları zarar verip vermeyeceği sorularına DJI Stories şirketi yanıt verdi.

DJI Phantom 4 drone kullanılarak yürütülecek projede, droneların balinalara fizyolojik olarak bir zarar vermeyeceği, karşılaşılabilecek olası tehlikenin yalnızca dronelarla balina kuyruklarının çarpısması olabileceği dile getirildi.

Hayvanseverler ise droneların takibinde kullanılmak üzere balinaların üstüne dökülecek sıvıdan rahatsız durumdalar.

Proje Kickstarter’dan Destek Aldı

Balinaların habitatlarına yönelik olarak etkisinin araştırıldığı Snotbot adlı proje, Kickstarter platformunda da destekleniyor.

Araştırmacılar projenin Kickstarter üzerinden projenin 230 bin dolarlık bir yardıma sahip olduğunu ifade ettiler.

:: Droneların balina araştırmaları konusunda kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Dronelar Balina Araştırmasında Kullanılıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dronelar baya kullanılacak anlasilan

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Benden de destek aldılar ve bide bunun hayvan sevgisiyle suriye ile ne alakası var anltsna brz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ey balina kardeş..bir kuyruk vur şu drone mi ne pislik ise paramparça olsun.
  seni TAVA yapacaklar..balina tava..alırsın hava..drone..japonlar çok balina kanı akıttı..zalimler..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  balina tava mı yapacaksınız.hey drone,ci..Allah seni bildiği gibi yapsın..amin.3 aylar hürmetine..bu mazlum hayvandan ne istiyorsun…??

 5. SDN Okuru dedi ki:

  gariban hayvanları keyf için vuranlar cennet yüzü görmesin..zaten müslüman olmayan görmezde..sözümüz müslümanlaradır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hayvan severler birazda suriyede ki cocuklari gorseler

" Dronelar Balina Araştırmasında Kullanılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dronelar Balina Araştırmasında Kullanılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dronelar Balina Araştırmasında Kullanılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "