Okunma

Drone’lar ile uçakları çarpıştıracaklar


19 Ekim 2016 Çarşamba 06:00
Drone’lar ile uçakları çarpıştıracaklar

Drone’ları havaalanları yakınlarında hatta iniş kalkış pistleri çevresinde uçuran sorumsuz drone sahiplerinin yarattığı tehlikeler sık sık medyanın gündemine geliyor. İngiliz havacılık otoriteleri ise uçaklardan yapılan “drone”uyarılarının gittikçe arttığını ve pilotların sık sık bir drone ile çarpışma riskini rapor ettiğinin altını çiziyor.

Peki, drone’ların bir uçağı düşürmesi mümkün mü? İngiliz hükumeti bu sorunun cevabını net biçimde öğrenmek için orduyu göreve çağırdı. İngiliz ordusunun gözetiminde yapılacak testlerde, çeşitli çaplarda drone’lar yolcu uçaklarına çarptırılarak bu cihazların uçaklara hasar verme potansiyeli araştırılacak. 

Drone’lar uçak düşürebilir mi?

Hangi boy ve ağırlıkta drone’ların uçaklar için tehdit oluşturduğunun tespit edilmesi için yapılan bu deneylerin sonunda İngiliz hükumeti ülkede drone uçurmaya dair yasaları güncelleyecek veya yeni kurallar koyacak.

Testin bütçesi, İngiliz Ulaştırma Bakanlığı tarafından sağlanacak, testin yönetimi ise özel bir askeri araştırma/teknoloji şirketi olan Qinetiq tarafından üstlenilecek. Testin sonuçlarının ise 2016 sonuna kadar hazır olması isteniyor. Qinetiq bu amaçla, bir dizi sivil drone’u, aktif veya “hurdaya çıkmış” uçak üzerinde, farklı hızlarda ve farklı açılarda çarpışma testleri için kullanacak. Alınacak verilere göre, ülkede hangi drone’ların hangi bölgelerde ve ne şekilde uçurulabileceğine dair yeni regülasyonlar hazırlanacak.

Bu araştırmalar aynı zamanda dünya çapında referans alınacak değerler olacağı için sadece İngiliz hükumeti değil, tüm dünyadaki havacılık otoritelerinin deney sonuçlarını merakla beklediğinin de altını çizmek lazım. İngiltere’de şimdiye kadar sadece üç uçağa drone çarptığı rapor edilmiş durumda. Bu kazalar sırasında drone’lar parçalanırken uçakların hasar almadığı, sadece boyalarında çizikler oluştuğu gözlemlendi. Ancak daha büyük ve ağır drone’ların, uçaklara kritik noktalarda çarpması halinde düşmelerine neden olabileceği düşünülüyor.
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Drone’lar ile uçakları çarpıştıracaklar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Birde uçak arabadan daha güvenli deniyordu. Al işte küçücük oyuncak bile uçağı düşürebilirmiş birde içine bomba koysalar bitti.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  dronlar ya patlayıcı taşırsa? İngilizler teröristlere satmak için araştırıyordur..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İngilizlerin Allah belasını versın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dogrudan carpsa belki fazla bir etkisi olmayabilir ancak motora girerse bir şey diyemem.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi drone olursa olsun Uçağın motoruna gelse o uçağın vay haline

" Drone’lar ile uçakları çarpıştıracaklar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone’lar ile uçakları çarpıştıracaklar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone’lar ile uçakları çarpıştıracaklar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "