Dubai’de bagaj takibi robotların eline geçiyor


05 Ağustos 2019 Pazartesi 18:30
Dubai’de bagaj takibi robotların eline geçiyor

Uluslararası Havaalanları Konseyi dünya trafik raporuna göre dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan Dubai Havalimanı yapay zeka çalışmalarında epey bir yol kat etmiş görünüyor. Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin yapay zeka konusundaki yoğun yatırım ve çalışmaları havalimanını dijital bir hale büründürüyor.

Personelin yerini yapay zeka destekli cihazlar alacak

Emirates Havayolları’nın açıklamasına göre 2020’den itibaren Birleşik Arap Emirlikleri’nde göçmen subaylara ihtiyaç kalmayacak. Yapay zeka ile görevliler yer değişecek. Plan insanların yürüyerek içinden geçtiği ve hiçbir eşyasını bırakmadan yalnız yürüyerek tamamlanabilen yapay zeka destekli bir bölge üzerine kurulu. Halihazırda akıllı bir akvaryum kapısı ile deneme yapılıyordu. Etrafı balıklar ile çevrili küçük bir tünelin içinden geçerken yapay zekanın da gücüyle kimlik doğrulamaları yapmak hızlı tanımlamaya yardımcı olacak.

yapay-zeka-destekli-dubai-havalimani-1

Dubai Havalimanı’nda robotlar bagaj takibini yapacak 

Emirates başkanı Tim Clark, yapay zekanın robotlar aracılığı ile çantaları tanımlayarak uygun yerlere yerleştirmesi ve herhangi bir insan yardımcı olmadan uçağa yerleşip bagaj hizmeti yapması gerektiğini düşünüyor. amazon.com’un deposunda kullanılan otomasyon taşıyıcıların, bagaj taşıyıcı versiyonunun yapılması üzerinde çalışılıyor.

Kanada merkezli Searidge Technologies ile ortak olan BAE Genel Sivil Havacılık Otoritesi (GCAA), hava istihbaratının önemi üzerinde çalışıyor. GCAA Genel Müdürü, 2018’de yayınlanan bildiride bu durumun bir Birleşik Arap Emirlikleri stratejisi olduğunu doğrulamıştı. Bunun yalnızca BAE için değil tüm dünya için önemli bir çalışma olduğunu vurgulamıştı. Çalışmaların bu yıl da hızla devam ettiği belirtildi.

yapay-zeka-destekli-dubai-havalimani-1

Her adımda yolcu takip edilecek

Yapay zeka destekli yüzde 100 güneş veya elektrik enerjisi ile çalışan otonom araçlar ile Dubai Havalimanı’na ulaşım kolaylaştırılarak verimlilik artırılacak. Yolcunun geldiği andan gittiği ana kadar her adımda takipte olunan bir sistem ile yolcunun en kolay şekilde seyahat etmesi sağlanacak.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Dünyanın haline bakıyorum liderlerin , kanun koyucuların , uygulayanların ve hatta trilyonerle milyarderlerin yerini alacak robotlar olsaydı keşke

" Dubai’de bagaj takibi robotların eline geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dubai’de bagaj takibi robotların eline geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dubai’de bagaj takibi robotların eline geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi