Okunma

Dudak Okuma Teknolojisi Henüz Bir Hayal


13 Eylül 2014 Cumartesi 07:00
Dudak Okuma Teknolojisi Henüz Bir Hayal

Dudak okumak bildiğiniz gibi özellikle de işitme engelli kimseler ya da devlet güvenliği gibi konularda yetkili bazı kimselerin kullandığı bir yöntem. Belli bir mesafedeki kişinin dudaklarının hareketlerini takip ederek, ses duymadan konuşulanları anlayabilmeye yarayan dudak okuma işlemi pek tabii kolay bir iş değil. Bunun farkında olan bazı bilim adamları dudak okuyabilecek özel bir teknoloji peşinde koşuyorlar. Amaç özel bir eğitim almadan da gizli şeyleri ortaya çıkartabilmek. Akla ilk olarak kişisel mahremiyet gelse de, çalışmaları yürüten isimler bunun daha çok güvenlik ile ilgili olacağını söylüyorlar.

Tüm bu çabalara rağmen şimdiye kadar bir dudak okuma teknolojisi geliştirilebilinmiş değil! Ürdün’deki Mu’tah Üniversitesi araştırmacılarından Ahmad Hassanat’ın dediğine göre bu aşamaya gelmek için önümüzde halen uzun bir yol var. Hassanat, insanların konuşurken kelime ve heceler için 50 ayrı sesi kullandığını söylüyor. Ağız ise sadece 10 ile 14 ses için şekil alabiliyor. Bu sebepten ötürü de dudak okumak bir bakıma tahmin ve mantık yürütme işine de dönüşüyor. Dudak okuyacak kişi sadece dudaklara değil, konuşan kimsenin ifadesi ve hareketlerine de bakarak konuşulanları anlamaya çalışıyor. İşte bu noktada da dudak okuyucu teknolojiler işlevsiz kalıyor.

Araştırmacı Ahmad Hassanat’ın şahsi projesinde dudak okuma teknolojisi şu an yüzde 76’lık bir başarı yakalamayı başarmış. Yine de gerçek anlamda eğitimi olmayan bir kişinin, bir başkasının dudaklarını herhangi bir cihazla okuyarak neler söylediğini anlaması henüz mümkün değil. Hassanat, “daha önümüzde çok uzun bir yol var” diye de küçük bir eklemede bulunuyor.

:: Dudak okuyan cihazlar gerçek olursa tehlike yaratır mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dudak Okuma Teknolojisi Henüz Bir Hayal”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    50 yıl sonra anca

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Muhtemelen o %76’lık başarı da diksiyon kurallarına uyularak konuşulduğunda alınmıştır. Herkes aynı şekilde ve hızda konuşmaz ayrıca kısık sesle konuşmalarda kimi zaman dudak hiç oynamıyor.

" Dudak Okuma Teknolojisi Henüz Bir Hayal konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dudak Okuma Teknolojisi Henüz Bir Hayal ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dudak Okuma Teknolojisi Henüz Bir Hayal ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "