Okunma

Dünden Bugüne Chevrolet!


03 Mayıs 2016 Salı 20:00
Dünden Bugüne Chevrolet!

Chevrolet markası geçtiğimiz yıllarda Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa pazarından çekilme kararı almıştı. Acaba böyle önemli bir markanın yeni modellerini ülkemizde göremeyecek olmak bizim için ne derece bir kayıp?

Chevrolet

Chevrolet dediğimiz zaman tarih bizi 1911 yılına götürüyor. Buda 105 yıllık bir tarihçe, bir birikim ve gelenek anlamına geliyor. 

Otomobil kavramını; “Bir yerden bir yere götürme ihtiyacını karşılayan bir araç” tanımı dışında düşünen kitle için sahip oldukları her otomobil çok değerlidir. Önemli olan diğer nokta ise bir otomobil satın aldığımızda sadece o markanın modelini değil aynı zamanda birikimini ve tarihini de satın almış oluruz.

Markanın kurucusu aynı zamanda Otomotiv mühendisi olan Louis Chevrolet. Kuruluşun ardından ilk üretilen modelin ise C Classic Six modeli olduğunu görüyoruz. Marka 1918 yılında ise General Motors bünyesine dahil olmuş.

16-05/01/1912_chevrolet_classic_six_267270b-1462125830.jpg

C Classic Six

Chevrolet’in Avrupa’dan Çekilmesi

Ülkemizde Chevrolet, genel olarak baktığımızda Aveo, Lacetti, Cruze, Trex ve Captiva gibi modeller tarafından temsil ediliyordu.

Aslında satış rakamlarına ülkemiz bazında göz atarsak Chevrolet o kadar da geride olan bir marka sayılmazdı. 

Cruze ve Aveo modelleri bu pazarda başı çeken modellerdi. Satış rakamlarına göz attığımızda 2012 yılının ilk çeyreğinde 34.310 adetle Avrupa’da en çok satan modelin Aveo olduğunu görüyoruz.

Aveo 2012 yılının sonunda Türkiye’de neredeyse 10.000 adet gibi bir rakama ulaşmıştı.

 16-05/01/liveimages-foto-haber-404-chevroletten-5-yeni-model-chevrolet-aveo_2011_800x600_wallpaper_01.jpg

Başı çeken bir diğer model ise Cruze’du. Cruze açısından yapılan en büyük eleştiri tüketim noktasındaydı.

Çoğu Cruze kullanıcısı sıralı otogaz sistemlerini araçlarına adapte ederek bu sorunla başa çıkıyordu. Tasarım olarak da Chevrolet dikkat çekici modellere sahip bir markaydı.

Standart modeller dışında Camaro ve Corvette gibi lüks modelleri marka için imza modeller olma özelliğini taşıyordu.

16-05/01/2016-chevrolet-camaro-ss-002-2-1500x1000.jpg

Camaro(2016)

Yetkililer Avrupa’dan çekilmelerindeki bir diğer nedenin ise Avrupa’da ki zorlayıcı iş şartları ve ekonomik kriz riskinin yüksekliğini göstermişti.

Bu satış rakamlarını göz önüne bulundurduğumuzda, marka pazardan çekilerek mi doğru hamle yaptı? Yoksa bu satış rakamlarını koruyup üzerine koymak için modeller üzerinde gelişimlerini devam ettirselerdi daha mı iyi olurdu?

16-05/01/2016-chevrolet-cruze-exterior-1940x1293.jpg

Cruze(2016)

Hiç şüphe yok ki Chevrolet gibi bir üreticinin Türkiye’de olmaması biz kullanıcılar için bir nebze de olsa kayıp. Cruze ve Aveo gibi modeller her sınıf tüketicinin ulaşabildiği, kendi segmentlerinde ürün yelpazesinde çeşitlilik sağlayan önemli modellerdendi.

Bu politikanın ardından biz tüketiciler bu modellerin yeni sürümlerinden mahrum kalma durumu ile karşı karşıyayız.

Özellikle yenilenen dikkat çekici tasarımlarını gördükten sonra bu durum biraz daha düşündürücü olmaya başlıyor.

Markanın Türkiye pazarına tekrar giriş yapacağına dair söylentiler mevcut. Eğer gerçekten böyle bir plan mevcut ise Chevrolet gibi bir markayı tekrar Türkiye yollarında görmek hiçte fena olmayabilir.

16-05/01/2017-chevrolet-sonic-sedan-small-car-mo-design-1480x551-01-em-v2.jpg

Aveo(2017)

:: Siz Chevrolet’in ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Chevrolet’i tekrardan Türkiye’de görmek ister misiniz?
yazarOzan Öğretmenoğlu

Ana branşı otomotivin tutkunu olan Ozan, bilişim ve mobil cihazlar hakkında bilgi sahibi. Ozan en güncel otomotiv ve teknoloji haberlerini takipçilerimiz ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 yorum - “Dünden Bugüne Chevrolet!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tabiki…eminim diğer hiçbir firma böyle bişi olmasını istemez..ben hala neden böyle bir karar aldığını anlamış değilim..

 2. Anonim dedi ki:

  Gelirse gerçekten harika olur ben cruz arabası kullanıcısı olarak türküye piyasasına iyi bir reklama yaparsa bu ülkede 1 numara olacak kalitede otomobil araçlara sahip.

 3. Anonim dedi ki:

  harika olur sade bir vatandaş olarak modellerini çok beğeniyorum hatta tek beğendiğim marka aveo kullanıyorum hatchback

 4. SDN Okuru dedi ki:

  1.3 aveo LS kullanıyorum 32000km de motor şu an yeni açıldı.Çok güzel 554km Ankaraya 93km sabitleyici ile 110TL yakıt ile evin önüne kadar vardım.Yeni modellerini merak ***** chevrolet i bekliyoruz.

" Dünden Bugüne Chevrolet! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden Bugüne Chevrolet! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden Bugüne Chevrolet! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "