Okunma

Dünden Bugüne Internet Explorer 8


01 Temmuz 2009 Çarşamba 13:49
Dünden Bugüne Internet Explorer 8

İlk olarak beta davetiyeleri sayesinde geçtiğimiz yılın başlarında haberdar olduğumuz Internet Explorer 8, Microsoft’un kullanıcıların sesine gerçekten kulak vereceğinin ipuçlarını taşıyor gibiydi. Çok geçmeden araç çubukları ve güvenlik konusunda atılacak önemli adımlarını sizlerle paylaştığımız Internet Explorer 8’in en önemli vaadi ise elbette web standartlarına uyumluluk oldu.


IE8’in önemli yeniliklerinden biri InPrivate gözatma.

2008 Ağustos’unda yayınlanmak üzere hazırlanan 2. beta sürüm için testleri sıklaştıran Microsoft, yeni sürümde InPrivate modu, sekme izolasyonu ve renk kodlama özelliklerinin yanı sıra, IE7’ye oranla gelişmiş standartlar ve uyumluluk ile beğeni topladı. Uzun süren test döneminin ardından ise, IE8’in büyük tanıtımlarla sahne alma vakti geldi…


Internet Explorer 8’in Görkemli Tanıtımları

19 Mart 2009 tarihinde tüm işletim sistemleri için 32 bit ve 64 bit olarak yayınlanan Internet Explorer 8 için, Türkiye’de de Microsoft binasında önemli bir tanıtım gerçekleştirildi. Bu tanıdımda yapılan röportajda, Hepsiburada.com yetkilileriyle IE8 yeniliklerini konuştuk.

Elbette hemen ardından testlere giriştik. Futuremark‘ın tarayıcı benchmark’ı Peacekeeper‘da, bir süredir piyasada olan Firefox 3‘ün, taze tarayıcı IE8’i alt attiğini gözlemleyip pek de şaşırmadık:


Diğer bir Microsoft ürünü olan Windows 7 RC sürümde, rakiplerine göre bazı avantajlar elde edeceğini öğrendiğimiz Internet Explorer 8’in çoklu oturum açma özelliğinin de nasıl çalıştığını sizlerle paylaştık.


Ofislerin Şampiyonu Değişmedi

Microsoft’un tüm çabalarına rağmen, ofis çevrelerinde halen IE6’nın lider durumda olduğunu mayıs ayı itibarıyla öğrendiğimiz tarayıcı aleminde, IE8’in gölgede kalan yeni özelliklerine dikkat çektik.

Son dönemde gerek Opera, gerek Apple, gerekse Mozilla‘nın kendi tarayıcılarını güncellemesiyle, Microsoft’un Windows 7’ye IE8’i varsayılan olarak koyması gündeme geldi. Bunun üzerine geri adım atan Microsoft, içinde IE8 bulunmayan bir Windows 7 sürümü de hazırlamaya karar verdi. Ancak bu kararı, Microsoft‘u cezadan kurtarmaya yetmedi.


Daha pratik kullanım için hızlandırıcılar şart.

“İyilik yap, iyilik bul” düsturuyla Internet Explorer 8 için hayır işlerine girişen Microsoft, buna rağmen Mozilla’nın dilinden kurtulamadı.


Şimdiye Kadar Çıkanların En İyisi

Sonuç olarak Internet Explorer 8, Windows Vista‘nın ya da IE7‘nin yaşattığı “yetersizlik” hissini vermedi. Aksine, daha önce denenmemiş özellikleri, her alanda yaptığı geliştirmeler ve içerdiği yenilikler ile sadık IE kullanıcılarından alkış alırken, Firefox ve diğer tarayıcılara geçmiş olanlara da sağlam bir alternatif sunmayı başardı.


Bu savaş bitmez.

Mayıs 2009 itibarıyla pazar payı(%6,85) olarak halen IE7‘nin(%40,83) çok gerisinde olsa da, yapılan ve güncellemeler ve özellikle ekim ayındaki Windows 7 çıkışının ardından, Internet Explorer 8‘in yıldızının gerçek anlamda parlayabileceğini düşünmek yanlış olmaz.

:: Internet Explorer 8’den memnun musunuz?

Bilgi için : Microsoft
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünden Bugüne Internet Explorer 8”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bn şimdi yüklüyorum çok beğendim (bi kaç yerden okudum)umarım 9 da çıkar:D

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bu hızla şaka konusu bile olamaz

" Dünden Bugüne Internet Explorer 8 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden Bugüne Internet Explorer 8 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden Bugüne Internet Explorer 8 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "