Okunma

Dünya Benzeri Gezegen Bulundu!


12 Kasım 2015 Perşembe 14:00
Dünya Benzeri Gezegen Bulundu!

Yüksek bir ivme ile devam eden uzay çalışmaları, Alternatif Dünya başlığını da kapsıyor. Bu bağlamda bilim insanları, diğer güneş sistemlerini ve gezegenlerini incelemeye devam ediyor.

Son yapılan bir açıklamaya göre ise, güneş sistemimiz dışında yer alan bir gezegen, Dünya koşullarını ve canlı popülasyonları barındırıyor olabilir.

Dünya benzeri gezegen: GJ 1132b

Uzay teleskopları aracılığı ile devam eden gözlem çalışmalarının sonucuna, bir yenisi daha eklenmiş oldu. Aktarılan bilgilere göre, kendi güneş sistemimiz dışında kalan ve kod ismi GJ 1132b olan gezegen, Dünya ile benzerlik gösterebileceği gibi, içerisinde olası canlı kolonilerini de barındırıyor olabilir.

15-11/12/news_1-dunya-benzeri-gezegen-bulundu-populer-bilim-2015.png

Aktarılan bilgilere göre, Dünya’dan 39 Işık Yılı uzaklıkta bulunan GJ 1132b, ayrıca Dünya ölçülerinden, yaklaşık %16 daha büyük bir gezegen. Şu an için akıllarda ki tek soru işareti ise, GJ 1132b’nin, sıcaklığının 260C olarak ölçülmesi oluyor.

Ancak bu konuda net bir çıkarıma varılmış değil. Zira şu anda kullanılan Uzay Teleskopları ile, söz konusu gezegenin atmosfer detaylarına erişilemiyor. Yani şu anda GJ 1132b’nin, söz konusu bu sıcaklıktan dolayı atmosferini kaybedip kaybetmediği tam bir muamma… Dolayısıyla atmosferin, yüzelde bu birikmesine imkan verip vermediği de, bilinemiyor.

Araştırmacıların bu konuda beklentileri ise, 2018 ve 2025 yıllarında, devreye girecek yeni Uzay Teleskopları… Zira 2018 yılında aktif olacak James Webb Uzay Teleskobu ve 2025 yılında aktif kullanıma açılacak Giant Magellar Teleskobu, bu ve buna benzer Alternatif Dünya araştırmalarına ciddi katkı sağlayacak.

:: Alternatif Dünya araştırmaları kapsamında bulunan GJ 1132b gezegeni ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce içerisinde canlı barındırıyor olabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Dünya Benzeri Gezegen Bulundu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu dünya benzeri değil dünya benzeri çöl dünya ozaman

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ışık hızıyla gitsen 39 yıl yani radyo dalgasıyla msj yollasak 39 yıl gidiş 39 geliş 78 yılda anca cevap gelir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bakın bakalım yaşam var mıymış?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar boş işlerle uğraşıyorlar ya Hu.. Size bilim adamı diyeni……

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes mesafeye takmış, 260 derece sıcaklık nedir yahu. Bu nasıl dünya benzeri? Üzerinde canlı olma ihtimali de varmış, asıl o nasil nasil bir canlı. Cehennem gibi yer. Cehennemin katmanlarindan biri olmasin? Fırın bile en fazla 200 derece, ciddi ciddi okudum 260 dereceyi görünce sizin bulusunuza diye söylerdim. Saçma çok saçma

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sen duur daha ne itiraflarda bulunacak bu nasa nitekim araştırma geliştirme ayda koloni kurup gelecek bin yıl orayı zaptetmek için ödenek lazım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sıcaklığı nasıl ölçmüşler. Lazerle mi?

  Bırakın bu işleri 39 ışık yılı diyorsun sen ilk önce bi Marsa insanlı git gel.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sıcaklık değildir. Nemdir o nem

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Eren Ertem Darwin Dayısından girip Evrim Dedesinden Çıkıyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İlime bilime lafım yok arkadaşlar. araştırsınlar öğrensinler de . yahu kimse demiyor ki oldu ki bulundu tam dünya standartlarında bir gezegen bulundugunda heleki bu mesafelerde gidişin imkansız olduğunu . plüton denen yere bile gidiş kaç yıl sürdü . arkadaşın biri bulmazsak birbirimizi yeriz falan demiş de . bulsak hadi yola bile çıksak yolda kesin yeriz zaten ne gerek var beyler Allah aşkına ya . Yaşadğımız yerin kıymetini bilmek çok mu zor geldide yeni bir yer aramaya başladık….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen taşınalım

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Topraktan geldik topraga gidecez abi oralar uzak bize

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Meraklisina; Işık hızıyla 39 yılda gidersin. 1 yil 31,557,600 saniye. Işık hızı da saniyede 300,000km. Yani toplam 9,467,280,000,000 km.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Biri bunlara soylesin gezeni bulsa gitmesi icin omru yetecekmi

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar nelerle uğraşıyor biz nelerle …

 16. SDN Okuru dedi ki:

  orada paltoya gerek yok..yazlıkları giyin ama gölgede durun..yoksa pişersiniz..250 derece… bişey değilki biraz kemiklerimiz ısınır..hahahaaaa

 17. SDN Okuru dedi ki:

  39 ışık yılı kaç km. eder..kaç yılda gidilir.? nasa birde bundan haber ver..!!!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  "Dünya’dan 39 ışık yılı uzaklıkta"

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Güneş gibi la o ?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  HAYDİ TAŞINALIM

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Geçin bunları yaa. O paralarla ağaç dikin dünyayı daha çok kirletmeyin, yazık. Elimizde tek gezegen bu arkadaşlar. Bunlar beyhude

" Dünya Benzeri Gezegen Bulundu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Benzeri Gezegen Bulundu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Benzeri Gezegen Bulundu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "