Dünya büyüklüğündeki ötegezegende su bulundu


12 Eylül 2019 Perşembe 13:00
Dünya büyüklüğündeki ötegezegende su bulundu

111 ışıkyılı uzaklıktaki Dünya benzeri başka bir ötegezegende su bulundu. Bilim insanları bunun bir devrim olabileceği söylüyor. Ötegezegenin “şu an bildiğimiz yaşanabilirlik için en iyi aday” olduğu düşünülüyor.

Nature Astronomy‘de yayınlanan bir makaleye göre, bilim insanları ilk kez yaşanabilir bölge içerisinde kendi etrafında dönen bir dış gezegenin atmosferinden çıkan su buharının olduğunu tespit ettiler. Güneş sistemimizin ötesindeki dünyaları inceleyen gökbilimciler için ilk olarak, Hubble Uzay Teleskobu‘ndan gelen verilerle Dünya boyutundaki bir gezegenin atmosferindeki su buharını ortaya çıkardı.

Ötegezegende su bulunması bir devrime işaret ediyor

Bu ötegezegen ısı kaynağı olarak Güneş’ten daha küçük bir yıldızı yörüngesine soksa da, yıldızın yaşanabilir bölgesi olarak bilinen bölgenin yüzeyinde sıvının var olacağı ve yörünge mesafelerine kadar uzandığı söyleniyor.

ötegezegende

Bu hafta iki bağımsız çalışmada açıklanan keşif, güneş sistemimizden yaklaşık 111 ışık yılı uzakta yer alan bir süper Dünya olan ötegezegen K2-18b’nin yıllarca gözleminden kaynaklanıyor. NASA‘nın Kepler uzay aracı tarafından 2015 yılında keşfedilen K2-18b, dünyamıza pek benzemiyor.

Dünya kütlesinin sekiz katından fazla, yani Neptün gibi buzlu bir dev ya da daha kalın formlara sahip olan bu ötegezegen, hidrojen bakımından zengin bir atmosfere sahip kayalık bir dünya olarak tasvir ediliyor.

Araştırmacıların bu tür gezegenlerin üzerinde su tespit ettikleri gerçeği, güneş sistemimizin ötesinde yaşanabilir dünyalar bulma ümidini artırıyor.

ötegezegende su bulundu

Son yirmi yılda yaşanan uzay bilimi gelişmeleri ise göz dolduruyor. 1992 tarihinde ilk dış gezegen tespitinden bu yana, bilim insanları uzayda bulunan diğer yıldızların yörüngesinde bulunan yabancı gezegenleri gözlüyor.

Bu gezegenlerin birçoğunda Dünya gibi canlı yaşamına uygun gezegen bulunamamıştı. Birçoğunda bulunmayan ve canlıların temel ihtiyacı arasında yer alan su birçok gezegende de yeterli düzeyde değildi. Ancak astronomlar bile atmosferik su buharı belirtileri gördüğü bu ötegezegen için oldukça heyecanlı.

770 dereceye ulaşan yüzey sıcaklığı

ötegezegende su bulundu

NASA’daki araştırmacılar 2018 yılında yüzeyinin sıcaklığı 1.430 Fahrenheit yani yaklaşık 770 dereceye ulaşan yüzey sıcaklığına sahip muazzam Satürn’ün büyüklüğünde bir gezegen olan WASP‘ta su buharı keşfetmişlerdi.

Yine önemli bir buluş için kullanılan en gelişmiş teleskoplar arasında yer alan Hubble’ı kullanan Montreal Üniversitesi gökbilimcisi Björn Benneke ve ekibi 2015 ve 2018 yılları arasında incelemelerini sürdürdüler. Su, belirli bir dalga boyunda kızılötesi ışığı emerek görünür bir su buharı işareti oluşturuyor böylelikle su bulunduğu söyleniyor.

Su buharı ötegezende yağmur yağabileceğine işaret ediyor

Benneke ve ekibi, K2-18b atmosferindeki koşulların sıvı su damlacıklarının oluşmasına ve hatta yağmur yağmasına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu ise uzay bilimi açısından oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Dünya büyüklüğündeki ötegezegende su bulundu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Gidip goremedikten sonra Teleskoplar ile bulan kime faydası var oraya gidibiliecek star trek dizisindeki gibi uzay gemin yok şu anki imkanın aracında yok boş

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  eger ki dunya gibi bir yer bulursak ki ben var olduguna inanıyorum orada da bizler gibi insanlar olacaktır orada da dinler olacaktır ve oradaki kurani kerimle buradaki kurani kerim ayni ise…………..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar islam dinine girmemisler ama kurani kerim de ki “gormezmisiniz, biz her canliyi sudan ***** Ayetin de ki dusturu esas aldiklarindan dolayi once su ariyorlar kardesim o yuzden 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden yasami suya indirgiyorlar farkli formlarda suya ihtiyac duymayan canlilar olabilir su demek illa Dunya’da oldugu gibi hayatin bir parcasi demek degil.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   öyle tabi ama şu ânâ kadar bildiğimiz ve gördüğümüz her şey (dünyada) suyun yaşamın temel taşı olduğu ve türlerin gelişimi ve ilerlemesi için gerekli olduğu. yoksa titan’da da metan var ve sıvı halde, orada eğer bir tane bakteri bulursak bu sefer hem su hem de metan ararız. bildiklerimiz ile gelişiriz. (Fermi paradoksu, lütfen inceleyin.)

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Katılmıyorum arkadaşım yaşamın kaynağı sudur su bulunan gezegenlerin hepsinde su oranı karaların 4 te 3 u büyüklüğündedir tele 1 de herisson fordu dinlemeni tavsiye ederim suya ihtiyaç duymayan canlı olamaz icmese bile yikanir

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani 111 yıl öncesini görüyoruz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yakında diyecekler 200 ışıklı yılı uzaklıkta yaşam olanı bulduk nasıl olsa gitmek İmkansız

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  O gezegendeki ışığın dünyaya ulaşması bile 111 yıl sürüyorsa bu araştırma ne zaman başlamış?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bi ümidim vardı bu yorumdan sonra o da kalmadı 😐

" Dünya büyüklüğündeki ötegezegende su bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya büyüklüğündeki ötegezegende su bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya büyüklüğündeki ötegezegende su bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme