Okunma

Dünya’nın derinliklerindeki yaşam


13 Nisan 2017 Perşembe 10:30
Dünya’nın derinliklerindeki yaşam

Japonya Denizcilik Dünyası Bilim ve Teknoloji Ajansı’ndan bir araştırmacı ekibi, 2020’lerde Dünya’nın mantosunu araştırmak istiyor. Araştırmanın ana hedefi ise volkanik fenomeni anlamak ve gezegenin kabuğunun derinliklerinde mikrobik yaşam olup olmadığını görmek.

Chikyu: sondaj gemisi

Bilim insanları her ne kadar dünya dışı gezegenlere yönelik araştırmalarını genişletiyor olsa da, dünyamızla ilgili halen bilmediğimiz çok şey var.  Japon Denizcik Yer Bilimi ve Teknolojisi Ajansı (JAMSTEC) ‘nden bir grup bilim insanı, Dünya’nın mantosunu, “Chikyu” adı verilen büyük sondaj gemisi, araştırmayı planlıyor.

17-04/13/chikyu-sondaj-gemisi-shiftdelete.jpg

JAMSTEC ekibi sondaj çalışmasını 2020’li yıllarda yapmak istiyor. Bunun için potansiyel su altı delik alanlarını keşfetmeleri gerekiyor. Bu yılın Eylül ayında Hawaii’nin kuzeydoğusunda bulunan sularda denizaltı araştırma gemisiyle ön çalışma yapılacak. Ön çalışma sonrasında projenin hayata geçirilebilmesi için 542 milyon dolarlık yatırım gerekiyor.

Okyanus kabuğunu delmek daha pratik

Okyanus kabuğunu delerek geçmek, kıta kabuğundan daha ince olduğu için daha pratiktir. Mantoya ulaşmak için Chikyu’nun sondajı 4 km su ve 6 km kabuktan geçmelidir.

17-04/13/dunyanin-mantosu-shiftdelete.jpg

Manto, yerkürenin toplam hacminin yüzde 80’den fazlasını meydana getirir. Mantoyu keşfetmeye yönelik yapılan araştırmalar ile volkanik aktiviteyi etkilyen faktörler belirlenebilir.  Araştırmacılar ayrıca, kabuğun okyanusal kabuk ile yeryüzü örtüsü arasındaki sınırı araştırarak bu sınırın nasıl oluştuğunu anlamak istiyorlar. Bunun dışında bilim insanları gezegenin derinlerinde mikrobik hayatın olup olmadığını da öğrenmek istiyorlar.

:: Siz bu ilginç gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Dünya’nın derinliklerindeki yaşam”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Burdan Dünya'nın düz olduğuna inanmayan herkesin YouTube'a şunu yazarak çıkan videoyu izlemesini tavsiye ediyorum: "Antartikanın Ötesine – Düz Dünya" Video iki saatlik, üşenmeyin izleyin… İzleyen herkesin daha videonun yarısında Dünya'nın düz olduğuna inanacağına eminim… İyi seyirler… 😉

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya geyiğin boynuzu üzerinde tepsidir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın düz/küre tartışmalarını aynı bir insanın ölümden döndükten sonra cenneti gördüğünü iddia ettiğine benzetiyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya düz ise uluslararası uzay istasyonundan yapılan canlı yayınlar dahi yalan? Gerçekte kim olduğunu ve gerçekten oksijen yakıp yakmadığını merak ettim doğrusu… 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  millet marsa yerlesecek bizimkiler dunya yuvarlakligina kanit yok diyor. hahahahahahah elektrikli tas devri yaşıyoruz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dunyaz duz diyor lan)))

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Küre olduğu nasıl yalanmış anlat bakalım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  magma yoksa volkanik patlamalardaki magmada heralde yalan

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ruslar deniz seviyesinden 12km aşağı deldiler hiçbişey bulamadılar. Ne manto ne ısınma bişey yok. Dünyanın küre olduğu ne kadar yalansa mağma ve çekirdek de o kadar yalan.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Gene mi çalıntı haber

" Dünya’nın derinliklerindeki yaşam konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’nın derinliklerindeki yaşam ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’nın derinliklerindeki yaşam ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "