Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış gözlemlendi


19 Kasım 2019 Salı 21:35
Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış gözlemlendi

Rüzgar hızları dünya çapında değişime uğruyor. Bir bakıma iyi bir haber. Çünkü rüzgar hızlarının değişmesi enerji üretiminde artı etkiye sahip durumda. Rüzgar gücünden enerji üretimi hem ülkemizde hem de Avrupa genelinde oldukça yaygın. Astudy, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya‘nın büyük bir kısmında esen rüzgarların 2010‘dan bu yana daha hızlı büyüdüğünü Ulusal İklim Değişikliği dergisinde yayınladı. Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış ne gibi fayda sağlayabilir ?

Rüzgar hızlarında artış, enerji üretimine büyük katkı sağlayabilir

10 yıldan az bir sürede, küresel ortalama rüzgar hızı yaklaşık saatte 11 km‘den 11.9 km‘ye yükselmiş. Sayısal olarak küçük bir fark olarak görülse de rüzgar türbinleri için yüzde 17‘lik bir artış anlamına geliyor.

Rüzgar hızları dünya genelinde 1970′den beri düşüyormuş. Bilim adamları bu olaya “Küresel Durgunluk” adını vermişler. Rüzgar hızlarının düşmesinin en önemli ve en mantıklı nedenlerinden biri, artan kentsel gelişim ve diğer arazi kullanım değişikliklerinden kaynaklanıyor.

Teoriye göre insanlar dünya yüzeyindeki pürüzsüzlüğü deforme etti. Bu deformasyon sonucu dünya yüzeyinde oluşan değişik yükseltiler de rüzgar sirkülasyonunu etkiledi.

rüzgar hızlarında artış - 1

Bu mantığa göre baştaki teorinin yanlış olması lazım. Çünkü rüzgar hızının günümüzde de düşmeye devam etmesi gerekiyordu.

Araştırmalara göre rüzgar hızları, 10 ile 20 yıl arasındaki bir sürede artmaya devam edecek. Mevcut durum devam ederse, araştırmacılar ortalama küresel enerji üretiminin 2024 yılına kadar yüzde 37 oranında artabileceğini öne sürüyor.

Bu araştırma bir çok ülke için uzun vadeli rüzgar enerjisi planlamasında önemli bir role sahip olabilir. Özellikle rüzgar artışlarının hangi spesifik bölgelerde olacağı, rüzgar santrallerinin hangi noktalara kurulacağına büyük bir katkıda bulunabilir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış gözlemlendi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece enerji üretimi avantajından bahsetmişsiniz. Bu durumun enerji üretiminden çok sürdürülebilirlik açısından iklim üzerindeki etkisi dünyayı olumlu/olumsuz etkileyecektir. Aaa iyi artık daha çok elektrik üretilecek diye sığ düşünmemek lazım.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hımm hayırdır inşallah inşallah kötü bir şey olmamıştır

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Mekanik center olsun.

" Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış gözlemlendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış gözlemlendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış gözlemlendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)