Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız?


24 Haziran 2020 Çarşamba 13:45
Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız?

5G artık neredeyse her markanın destek verdiği teknolojik bir yenilik. Yeni piyasaya sürülen akıllı telefonların birçoğunda 5G destekli modellerin de yerini aldığını görüyoruz. Peki, 5G’ye hazır mıyız? Yeni yapılan çalışmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu 5G’ye hazır değil. Gelin 5G’ye neden hazır olmadığımızı rakamlarla açıklayalım.

5G kullanımları ortaya çıkıyor, 5G’ye hazır mıyız? 

Uzun bir süredir daha hızlı, daha stabil ve daha iyi internet bağlantısı için çalışmalar yapılıyor. Birçok yeniliği içinde barındıracak olan 5G teknolojisi de bu noktada özellikle Huawei gibi şirketler başta olmak üzere ter döktüğü bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Karşımıza çıkıyor ancak yakın zaman önce insanların Corona virüsü tetiklediği gerekçesiyle 5G baz istasyonlarını yağmaladığını görmüş, haberlerini okumuştuk. İnsanlar 5G’ye hazır değil. Bunu ise yakın zaman önce yapılan araştırmalar rakamlar ile açıklıyor.

Şöyle ki şu an için dünya geneline bakıldığında mobil internet kullanan insanların yüzde 46’sı hala 2G ve 3G bağlantılarını kullanıyor.

Akıllara birkaç soru geliyor; 5G’ye nasıl geçeceğiz, herkes nasıl kullanacak? Ve bunun gibi birçok soru karşımıza çıkıyor. Türkiye’de 4.5G teknolojisi kullanılıyor olsa da çoğunluk hızların yeterince iyi olmadığı noktasında yakınıyor.

5G-ye-hazir-miyiz-5g-kullanimları-01

Yakın zaman önce Strategy Analytics’te yayımlanan makaleye göre, insanlar 2G ve 3G teknolojilerini daha çok kullanıyor. Strategy Analytics’in düşük maliyetli 4G akıllı telefonlar hakkındaki bu raporu, pazar dinamiklerini ve fırsatları tartışıyor.

Bahsedilen rakam ise oldukça yüksek zira küresel mobil cihaz kullanıcılarının daha düşük bağlantı hızlarını kullanıyor olması ilerleyen dönemde sorunlara neden olabilir.

5G teknolojisi ne kadar geliştirilirse geliştirilsin, 2G teknolojisine sahip olan bazı istisnai ülkeler dışında, söz konusu teknolojiye ulaşımın zor olduğu görülüyor. Bir avuç insan için geliştirilmiş gibi duran 5G teknolojisinin bu şartlar altında, yaygın kullanıma geçilmesi gerçekten zor görünüyor.

5G-ye-hazir-miyiz-5g-kullanimları-01

Bunun dışında rapordaki 4G gelişmesi ise umut verici duruyor. Birçok operatör 5G’ye hazırlık için 4G bağlantılarını geliştiriyor. Zorunlu olarak 4G‘ye geçen ülkeler de bulunuyor.

Asya-Pasifik bölgesinde ve Kuzey Amerika’daki çeşitli ülkeler dünya çapında 2G ve 3G ağ kaldırma işlemlerinin ön saflarında yer alıyor ve diğer ülkeler şu anda kullanıcıların 4G’ye geçişini teşvik etmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Şu an için 5G kullanımları hakkında bir rapor yayımlanmış durumda değil ancak tahminler çok yüksek olmadığı yönünde.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  5G’nin hasta ettiğini vs söyleyenler zır cahil aptallarz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayir 5G gelmesin

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  lan ne 5G si şabanlar sanki gerçek 4.5G yi düzgün alıyorsunda millete yine kolpa işler yapıp geçirecekler. ayrıca 4.5G ne lan? dünyada birtek bizde böyle birşey var….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   4.5 sadece bizde diyen arkadaş mağaradan yaziyor galiba.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  heh şöyle haberlee yapın apple sarj kutusu kucuk gelecekmis bana ne ya

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  5g istemiyoruz insanlari ciplestirip dunyaya hakim olmak icin yapay zeka yeni dunyasistemine hazir degiliz biz kolelesmis insan olmak istemiyoruz niye kendilerini ciplemiyolar bizleri neden yonetmek istiyorlar. Seytanlasmis insanlar bizden ne istiyor biz olunce rahatmi edecekler hakkimi helal etmiyorum😡😡😡😡

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  eve gelen interneti yapsalar yeter paşam

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Dünya da 3G 2G kullanan ülke sayısı yok denecek kadar az. Dünya da e-Sim kullanmayan birkaç ülke kaldı birisi de Türkiye… Bırakın da 5G’ye geçelim. Geçmeyelim diye kulis yaparak kşme yaranmaya çalışıyorsunuz? Biraz destekli sallayın….

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Komplo teorileri başlamış yine 🙂 5G zararlı diyen arkadaş. Kullandığın telefon çok mu masum. Her tarafın kablosuz ağlarla çevrili, her taraf radyasyon, onu düşünmüyorsun; hala yaygınlaşmamış teknolojiye çamur atıyorsun. Ayrıca 4.5 G yi kullanamıyoruz, 5 yıl önce çıktı ama hala vasat. Ülkemizde, evde kullandığımız internet bile, 80-90 tl den aşağı değil, 5G kimbilir kaç lira olur.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir 5G baz istasyonu 10 GHz ile 60 GHz arası yayın yapar 10 Ghz yayın yaparsa hasta eder 60 Ghz yayın yaparsa insanları öldürür bunu Çin’den test ettiler. İlk zamanlar yolun ortasında pat diye düşüp ölenler 5G’nin 60 Ghz yayın yaptığı zaman görüntülendi…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Cahillik böyle birşey

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Varmı yokmu zararı yakında herkes öğrenicek ama iş işten geçecek

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Memleket Kütahya hala şehirden uzaklaşınca kırsal alanlarda ne Türk Telekom ne Vodafone ne turkcell adam gibi çekiyor

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  5G frekansı o kadar yüksek ki havadaki oksijeni iyonize ediyor. Soluduğumuz oksijen hemoglobine bağlanamıyor, kana geçmiyor. Koronavirüs zaten solunum yollarını vuruyor, eğer 5G li bir bölgede hasta olursanız direk solunum yetmezliğinden ölüyorsunuz. 5G altyapısının ilk kurulduğu yerlerden birisi Çin wuhan idi. Virüs ün etkisini görmek için burada test yapıldığı söyleniyor. En yüksek ölüm oranları 5G kurulu bölgelerden geliyor.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  5 ge hatta ben 6 g 7 g gelsin izterim hattaturkiyem oncü olsun isterim dunyaya teknolojimiz ornek olsun isyrim … dunyasa ilk gsm ciktiginda da cok tantana olmustu simdi her birey kulaniyor

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu alttaki gerizekalılara söyleyin 5GNİN diğer baz istasyonlarından farklı insan sağlığına zararı yok. Yok astımı çıkmış filan. Ülkede 5G altyapısı daha yok dediği şeye bak.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  5G sandığımız kadar masum değil. Zira yurt dışındaki birçok insan bunu istemiyor. Coronavirüs ile bir bağlantısı yok ama insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir yanı var. Hükümetimiz bu konuyu detaylı olarak araştırmalı. Kanıt olarak da BM’ye 300 bilim adamı zamanında bunun hakkında bir rapor sundu ve bu insanların arasında 18 tane Türk bilim adamı var. Rapor internette bulunabilir.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle karşıyım.
  Astım hastasıyım ve son zamanlarda nefes almakta zorlanıyorum, bunun sebebinin 5G ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bu zamana kadar araştırdığım, okuduğum bütün bilgiler bana 5G insan sağlığına çok zararlı olduğunu gösteriyor. Bana göre bizi Virüs değil 5G nin verdiği zararlar öldürecek.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Türkiye’de 5G yok nasıl 5G astım hastalığını etkiliyor olabilir yorum yapacağım diye saçmalamayın

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu cahillikle zaten bu dünyada olmanın pek faydası yok

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  5G’nin gerçekten insan sağlığına zararı var mı yok mu bir araştırıp video çekermisiniz? Bu konu ile alakalı yurt dışında çok fazla protesto yapılıyor. Hakkı bey bir el atarsa seviniriz 🙂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   5g icin mevcut altyai kullanilirsa zararli olur ayri altyapi yepilmadi gerek onun icinde her nahalleye 5g baz istasyonu konucak

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Asla izin vermiycez baz istasyonlarına asla yeterince radyasyon aldı çocuklarımız yeter

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     Hayir 5G gelmesin

    2. Ziyaretçi dedi ki:

     5G istemiyoruz insanların hastalanıp ölmesini istemiyoruz 2G 3G baz istasyonlarinin yakınında yaşayanlar bile kanser olup öldü. SAĞLIKLI yaşamak istiyoruz gerekirse ilkel yaşama dönelim doğa yi koruyalım tekneloji istemiyoruz

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Dünyanın çok yerinde protestolar sürüyo

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Dünyanın çok yerinde var ve çocuklarımızın geleceği için yapmamız şart

" Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 2. 2 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 3. 3 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 4. 4 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 5. 5 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 6. 6 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 7. 7 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 8. 8 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!