Okunma

Dünya Hangi Mobil Platformu Kullanıyor?


02 Aralık 2010 Perşembe 11:30
Dünya Hangi Mobil Platformu Kullanıyor?

Web analizleri yapan StatCounter, mobil dünyaya ilişkin yaptığı son araştırmanın detaylarını kamuoyu ile paylaştı.  

Android ve iPhone’un hızlı yükselişine karşın, mobil dünyanın önde gelen isimleri, dünya genelinde konumlarını korumaya devam ediyor.

 


Symbian’ın pazar payı rapora göre %35 seviyesinin altında.

Symbian Hala Sağlam

Rakamlara baktığımızda; Symbian’ın halen %30’un üzerinde pazar payına sahip olduğunu görüyoruz. Symbian’ın hemen ardından ise iOS geliyor.

Köklü mobil işletim sistemi BlackBerry OS ise üçüncü sırada. Android de hızlı yükseliş ile birlikte BlackBerry’nin hemen ardındaki isim olarak dikkat çekiyor. Peki, hangi işletim sistemi hangi bölgede daha çok kullanılıyor?

Afrika, Asya ve Güney Amerika’da Symbian!

Symbian’ın liderliğindeki en önemli etken hiç şüphe yok ki az gelişmiş ülkelerdeki pazar payını koruyor olması. Genel duruma baktığımızda Afrika, Asya ve Güney Amerika’da Symbian’ın ezici bir üstünlüğü bulunuyor.

Afrika’da mobil kullanıcılarının %75’ini Symbian sahipleri oluşturuyor.

 


Symbian dünyanın birçok yerinde hâlâ çok konuşuluyor

 

Asya ve Güney Amerika’da da Symbian’ın payı %50′nin üzerinde. Bunun yanında Afrika ve Güney Amerika’da Sony Ericsson, Asya’da ise BlackBerry en çok tercih edilen ikinci isim konumunda. Bu bölgelerde Android ve iOS’un henüz ciddi bir yayılma gösteremediği görülüyor.

Kuzey Amerika ve Avustralya’da iOS

Hızlı yükselişi ile kısa sürede özellikle Amerika’da akıllı telefon pazarını alt üst eden iOS, liderlikle de kalmayıp arayı açmaya başladı.  

Symbian pazar payını hızla kaybettiği için iOS, tam aksi bir yönde hızla büyüdü. Benzer durum, Avustralya için de geçerli. iOS kullanıcılarının oranı burada %70 sınırlarını aşmış durumda.

 


iOS, Android ve BlackBerry Amerika’daki ilk üç isim

Avustralya’da iOS’a en yakın isim %11’lik pazar payı ile Symbian olurken, Kuzey Amerika’da ise durum biraz daha farklı.

Tahmin edebileceğiniz gibi RIM, BlackBerry ile Apple‘ın mobil anlamda en ciddi rakibi. Android’in hızlı yükselişi Google’ı bu pazarda üçüncü sıraya yerleştirmiş durumda.

 

:: Sizce ülkemizde hangi işletim sistemi daha yaygın? Hangi mobil platform hızlı bir yükseliş içinde?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünya Hangi Mobil Platformu Kullanıyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    analiziniz için çok teşekkürler.

" Dünya Hangi Mobil Platformu Kullanıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Hangi Mobil Platformu Kullanıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Hangi Mobil Platformu Kullanıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "