İnternette Gezen Kaç Kişiyiz?


17 Şubat 2009 Salı 14:47
İnternette Gezen Kaç Kişiyiz?

İnternet konulu araştırmalarda önde gelen firmalardan biri olan comScore‘un yaptığı araştırmaya göre dünya üzerindeki internet kullanıcılarının sayısı 1 milyar barajını geçti. Bu, 2009 için dünya nüfusunu yaklaşık 7 milyar kabul edersek her 7 kişiden birinin internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor.


Dünya üzerindeki her 7 kişiden biri sitenizin ziyaretçisi olabilir.

Dünya üzerindeki online nüfusun yüzde 41’ine denk gelen 416 milyon kişi Asya Pasifik bölgesi olarak tanımlanan uzakdoğu ülkelerinde yaşıyor. Avrupa, 282 milyonla ikinci sıradaki yerini alırken ABD ve Kanada’yı içeren Kuzey Amerika 185 milyonla üçüncü sırada. Bu üçlüyü 75 milyonla Orta ve Güney Amerika, 49 milyonla da Ortadoğu ve Afrika izliyor.

Araştırmanın Kriterleri

comScore’un CEO’su Magid Abraham sonucu sürpriz olarak nitelendiriyor. İnternetin kısa tarihi gözönüne alındığında bu kadar hızlı yükseliş beklenmediğini ifade eden Abraham; araştırmanın 15 yaş üzeri, evden, işten veya birden fazla kişi tarafından kullanılan internet kafe ve okul gibi alanlarla cep telefonundan bağlananları da kapsadığını belirtiyor. Yaş ve yer sınırlaması ortadan kalktığında toplam online nüfus 1 milyar 172 milyona kadar yükseliyor.

Ülke Ülke Kullanıcı Sayıları

Dünyada en fazla İnternet kullanıcısının olduğu ülke Çin. Nüfusunu düşündüğümüzde doğal bir durum olarak algılayabileceğimiz bu sonuca göre ülkede 15 yaş üstü yaklaşık 180 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Çin’i 163 milyonla ABD, 60 milyonla Japonya, 37 milyonla Almanya ve 36 milyonla İngiltere takip ediyor. Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi Hindistan ise 32 milyonla ancak 7. sırada kendine yer bulabiliyor. Aralık 2008 döneminin verilerini aktaran bu araştırmada Türkiye ilk 15 içerisinde yer almıyor.

:: Sitenizin 1 milyar ziyaretçisi olsa kendinizi nasıl hissederdiniz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternette Gezen Kaç Kişiyiz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternette Gezen Kaç Kişiyiz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternette Gezen Kaç Kişiyiz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!