Okunma

Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir


04 Temmuz 2018 Çarşamba 20:00
Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası, milyonlarca futbol tutkununun Rusya’ya akın etmesini sağladı. Gelen milyonlarca futbol severin ise farketmediği önemli bir risk gündeme geldi. Dünya Kupası’nı izlerken, telefonunuz hacklenebilir. Peki, nasıl ve neden?

Telefonunuz Dünya Kupası sırasında hacklenebilir

Sosyopat’ın haberine göre, Dünya Kupası’nın oynanacağı 11 şehirde, futbol fanatiklerinin kullanması için, ücretsiz hotspot noktası var. Bu noktalar ise, şifresiz ve herkesin kullanıma açık olduğu için, güvenlik noktasında büyük açıklar içeriyor.

Siber güvenlik hakkında yapılan bir araştırma ise bu konuyu doğrular nitelikte. Milyonlarca insan, ücretsiz WiFi alanlarından faydalanıp sosyal medya paylaşımları yaparken, şifrelenmemiş ağlar üzerinden, hackerlara büyük bir erişim yolu açabiliyor.

Ronaldo’nun YouTube kanalı bir ilke imza attı

Dünya Kupası maçlarının oynandığı alanlarda, WPA/WPA2 şifrelemesi olan bölgeler de mevcut. Ortaya çıkan bilgi ise, ücretsiz WiFi alanlarının yüzde 20 gibi önemli bir bölümünün ciddi güvenlik zaafiyetleri içerdiğini belirtiyor.

Sosyal medya kullanımları ile risk altında olan telefonlar ve bilgisayarlar en büyük yoğunluğu oluşturuyor. Asıl büyük uyarı ise, milli takım oyuncularının, mobil ve online bankacılık işlemlerinden uzak durması yönünde yapıldı. Açık ve şifresiz ağlar üzerinden yapılan internet erişimleri, hackerlar için ciddi oranda bir açık kapı oluşturuyor. Bu tip bir kullanımdan uzak durumlası ise ciddi bir şekilde tavsiye ediliyor.

Açık alanlarda WiFi kullanırken, şifreli ve güvenli ağlara bağlanmanız, mümkün olan durumlarda ise kendinize ait mobil ağlar üzerinden internet erişimi sağlamanız son derece önemli.

Kaynak: https://www.sosyopat.com.tr/telefonunuz-dunya-kupasi-sirasinda-hacklenebilir/
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir”

  1. Kerim dedi ki:

    Bir hizlaniyor bir yavasliyor. Bir sorun var galiba.

  2. Anonim dedi ki:

    Beni hacklese nolur

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Comodo Dome Shield kullanın, hiçbir sorun yaşamazsınız! LAN izolasyonu da zaten sağlamıştır herhalde diye düşünüyorum. Diğer taraftan şifrelenmiş bağlantı da sağlasalardı güvenliği gene sağlayamazlardı. Unutmasınlar ki aynı parola hacker’larda da olacaktır. Tek çözüm Comodo Dome Shield’tir…

" Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "