Okunma

Dünya Kupası’nda 4K Yayın Denenecek!


06 Haziran 2014 Cuma 05:50
Dünya Kupası’nda 4K Yayın Denenecek!

Dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından olan Dünya Kupası‘na sayılı günler kaldı. Brazilya‘da gerçekleşecek FIFA Dünya Kupası 2014 Şampiyonası, yayın teknolojileri açısından da önemli yeniliklere sahne olacak. İngiltere devlet televizyonu BBC, organizasyon sırasında Ultra HD yayın denemesi gerçekleştireceğini duyurdu.

Üç maç yayınlanacak

BBC Araştırma ve Geliştirme Bölümü‘nün gerçekleştireceği denemeler üç maçı kapsayacak. Yapılan açıklamada, son 16 arasından bir maç, çeyrek final maçı ve final maçının kapalı devre olarak yayınlanacağı belirtildi. Yayınlar, standart HD çözünürlüğün 4 katı çözünürlük sunan Ultra HD kalitesinde gerçekleştirilecek.

Belli evlere yayın

Brezilya’dan Birleşik Krallık’a uydu üzerinden aktarılacak görüntüler burada çözülerek dağıtılacak. Yayınların dağıtımı DVB T2 standartı (karasal sayısal) ve IPTV üzerinden gerçekleştirilecek. Ultra HD yayınların ulaşacağı sınırlı sayıda ev ise BBC Ar-Ge Bölümü tarafından önceden belirlenmiş durumda. Bakalım 4K yayın denemeleri nasıl sonuçlanacak?

:: Dünya kupasını ne tür bir TV ile takip edeceksiniz?

 




yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünya Kupası’nda 4K Yayın Denenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Kupası’nda 4K Yayın Denenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Kupası’nda 4K Yayın Denenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "