Dünya’nın ekseni hızla kayıyor: İşte sebepleri


27 Nisan 2021 Salı 00:55
ABONE OL
Dünya’nın ekseni hızla kayıyor: İşte sebepleri

Dünya’nın ekseni buzulların erimesi başta olmak üzere birçok nedenden ötürü kaydı. Bilim insanları, 30 yılda kutuplarda kayma yönünün batıdan doğuya doğru değiştiğini açıkladı. Eksen kayması insanlar tarafından fark edilmiyor ancak insan kökenli faaliyetler gezegenimizi tehlikeye atıyor.

1990’lardan bu yana buzullar hızla eriyor ve bilim insanları etkilerini araştırmayı sürdürüyor. Bir grup araştırmacı, Geophysical Research Letters‘ta bir çalışma yayımladı. Araştırmacılar, kutupların erimesinin yanı sıra, gezegenin daha önce olduğundan daha doğu bir yönde ilerlediğini gördü. Araştırmacılar, bu yön değişikliğinin başlıca sebebini buzulların son 30 yıldaki erimesi olarak açıkladı.

Dünya’nın ekseni neden kayıyor?

Ekip, Dünya’nın iki manyetik kutbunun gezegenin yüzeyinde hafifçe sürüklendiğini açıkladı. Genellikle kutupsal gezinme olarak adlandırılan süreci incelediler. Gezegenin köklü eksen konumundan sürekli sapması hakkında bilim insanları çeşitli teorileri ileri sürüyor. Dünya’nın kabuğunun altında artan erimiş demir miktarı da dahil olmak üzere bir dizi faktörün birleşiminden kaynaklandığına inanıyorlar. Yine de bilim insanları, iklim değişikliği gibi insan etkisinin de Dünyamızın eksenini değiştirebileceğini söyledi.

Dünyanın ekseni kayıyor

Dünya’nın ekseni son 30 yıldır önemli ölçüde kayıyor.

Çin Coğrafya Bilimleri ve Doğal Kaynaklar Araştırma Enstitüsü’nden baş araştırmacı Shanshan Deng, açıklama yaptı. Deng, “1990’larda kutupsal kaymanın yön değişiminin en olası nedeni buzulların hızla erimesiydi.” dedi. Yeni çalışmada Deng’in ekibi, artan karasal su depolamasının (TWS) manyetik kutuplu gezinme seviyesi üzerindeki etkisinin kapsamını analiz etti.

Gezegenin konumunda da değişiklik var

Bilim insanları, çalışmada NASA’nın Yerçekimi Geri Kazanımı ve İklim Deneyi (GRACE) misyonundan elde edilen verilere ve 1980’lerde buzul kaybı ve yeraltı suyu pompalama tahminlerine yer verdi. Ekip, son zamanlarda hızlanan ve büyük ölçüde artan kutupsal kaymanın meydana geldiğine inanıyor.

Buzullar eriyor

Son 40 yıldır kutupların hareket mesafesi 4 metreye ulaştı.

Manyetik gezintinin yanı sıra, manyetik kuzey kutbu batıdan doğuya doğru değiştiği için gezegenin konumunda da bir yön değişikliği oldu. Bu ilk olarak 20’nci yüzyılın sonlarına doğru tespit edildi. Araştırmacılara göre, kutupsal kaymanın yön değiştirmesinin en olası nedeni küresel ısınmadan dolayı buzulların hızla erimesi. Ayrıca sulama ve diğer antropojonik (insan kökenli faaliyetler) sürdürülemez yeraltı suyu tüketimi de buna katkıda bulunuyor. Bu tür değişiklikler aslında oldukça kritik. Çünkü Dünya’daki kütle dağılımını etkiliyor ve gezegenimizin farklı şekilde dönmesine neden olabiliyor.

1990’lardan beri buzulların erimesi sonucu kutuplar 26 derece doğu boylamına doğru aniden kaydı. Bilim insanları bu kayma hızını da açıklıyor. 1995 ile 2020 arası yıllardaki kayma hızı, 1981-1995 yıllarına oranla 17 kat arttı.
Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
asdf
asdf
20 gün önce

palavra dünya düz artık saklayamıyorlar uydur babam uydur

insanoğlu
insanoğlu
19 gün önce
Yanıtla  asdf

bu tür yorumların hepsi role play dir. bilerek böyle diyorlar. herkesin dikkatine

Shiftman
Shiftman
20 gün önce

Insanlar Dünyanin eksen kaymasina sebep olmussa mutlaka Kuzeybatida bir ülkede Milyonlarca insan ayni anda ziplamislardir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Dünyanın ekseni kaydı Behzat 12 santim yerinden oynadı sen bana 1 santim yaklaşmadın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Kutup taklası olacak diyorlar
Güneş batıdan doğacak
Kıyamet alameti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Bunlar hep amerihanın oyunları

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Aynen

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Dünyanın sonu geliyor dünya düz diye yazan bir ileri seviye arkadaşım var dünya düz ay niye yuvarlak ozaman madem bilime inancın yok kaldır başını da bir aya bak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Ppp

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Güneş batıdan doğduğunda……

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

güneşin batıdan doğması göktaşı çarpmasıyla olabilir. Kuzey kutbuna teğet çarpıp eksen kayması yapsa bir tur atıp 180 derece kaydığında kuzey güney kutbu yer değiştirir. Güneş batıdan doğar. Şimdiki durumda da azar azar da olsa eksen kayması devam ederse pusula yönleri değişir. Bu eksen kayması olarak kasdettikleri manyetik kutbun yer değiştirmesi ise Kuzey Güney ekseninde değişiklik olmaz. haberde ayrıntı yok. Manyetik kutbun kayma yaptığı önceden beri biliniyor fakat hızlanmış olmalı. Pusulada sapmaya yolaçar. Fakat kuzey kutbu değişmez. Kötü tarafı güneşten gelen kozmik tozlar sıcak iklim kuşağına yağar ve atmosferdeki su buharını tüketir. Dünyada su kalmaz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Eksen kayacak, kutup takla atacak ve güneş elbet batıdan doğacak, güneş batıdan doğduğunda ise tövbe kabul olmayacak, çünkü insan aç gözlülüğü ile sonunda gezegeni bile tamamen mahvedecek!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

2018 yilinda galaksimize yaklasan bir gezegen tespit edildi bknz. nibiru 😉

" Dünya’nın ekseni hızla kayıyor: İşte sebepleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’nın ekseni hızla kayıyor: İşte sebepleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’nın ekseni hızla kayıyor: İşte sebepleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!