Okunma

Dünya nüfusu için korkutucu tahmin!


10 Temmuz 2018 Salı 14:00
Dünya nüfusu için korkutucu tahmin!

Dünya nüfusu her geçen gün hızla artarken, yeni tahminler yayınlandı. Bu kapsamda her yıl ortalama 84 milyon arttığı görülen dünya nüfusunun, 2050 yılında 10 milyar, yüzyıl sonunda ise 11,2 milyara yükseleceği tahmin ediliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda, hali hazırda yakaşık 7,7 milyar olan dünya nüfusunda hızlı artışların, 1950’li yıllardan sonra başladığı ve ortalama her 12 yılda bir dünya nüfüsuna bir milyardan fazla insan eklendiği açıklandı.

Dünya nüfusu için en büyük artışı Afrika kıtası sağlayacak!

Bu kapsamda dünya nüfusuna 2017 – 2050 yılları arasında dünya nüfusuna 2,2 milyar kişinin ekleneceği tahmin ediliyor. Nüfusa en büyük katkının 1,3 milyar insan ile Afrika kıtasından, 750 milyon insan ile Asya’dan olması bekleniyor.

Çin Kalabalık - Çin Seddi

Asya’nın ardından dünya nüfusu için en büyük artışının görüldüğü bölgeler Latin Amerika, Karayipler bölgesi, Kuzey Amerika ve Okyanusya olacak. Ayrıca, bu artış beklentisinin yanı sıra 51 ülke ve bölgede nüfusun azalması bekleniyor.

Nüfusta azalmanın Avrupa kıtasında yaşanması beklenitor. Ayrıca Hindistan, Nijerya, Kongo, Pakistan, Etiyopya, Tanzanya, ABD, Uganda ve Endonezya olmak üzere 2050 yılında 9 ülkenin dünya nüfusunun yarısını oluşturması bekleniyor.

Türkiye nüfusu için 2050 tahmini: 93,5 milyon!

Türkiye’ye baktığımızda ise şu anda ülkemizde, 85 milyondan fazla insan bulunuyor. Ortalama insan yaşının 30 olduğu Türkiye’de, nüfusun yüzde 25’i 15 yaşının altındayken, yüzde 8’i ise 65 yaş üstünde.

Türkiye için 2050 öngörüsü, nüfusun 93,5 milyon civarına çıkacağı yönünde. En kalabalık dönemine ulaşacak olan Türkiye’de, yaşlı nüfusun payının yüzde 28, 15 yaş altı nüfusun ise azalarak yüzde 16 seviyesine düşeceği düşünülüyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Dünya nüfusu için korkutucu tahmin!”

 1. Anonim dedi ki:

  25% 15 yaşın altında nüfusumuz 30 yaşın altından olsa 25 m insan eder bu insanlar evlenince 2 çocuk ortalama olsa 25 m insan eder diğerlerinide saysak ooo .avrupada amerikada nüfus düşüyor nerden çıkarıyorlar bu saçma sapan sayımları.
  not: işte burda 3 çocuk lu aile önemi artıyor neden 3 çocuk ve üstü istendiğinin sebebi bu. 2 kişi evlendiğinde 1 çocuk sadece yapınca 2 kişi 1 kişiye düşüyor 1 kuşak sonra. 2 çocuk olursa nüfus aynı kalıyor. 3 çocuk olunca 1 sayı artıyor, yani 2 kişi 3 kişi oluyor 1 kuşak sonra. devlet desteği çocuklu ailelere çocuk desteği var fakat yetersiz daha fasla desteklenmesi lazım.çocuk için ödenen para az

  1. Anonim dedi ki:

   Haklısın Fakat Bedelli Askerlik Yapak Kişiler Ve Eğitim Sıfır Olmasının Nüfus Açısında Bize Afrika da ki Nüfusu Andırıyor Evet Nüfus Çok Ama Boş Nüfus

 2. Ali dedi ki:

  3 üncü dünya savaşı kapıda nüfus baya azlacak

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ortalamainsan ömrü 30 ?

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ortalama insan yaşı 30 😉

  2. Anonim dedi ki:

   Türkiye de Nüfusa Oranla Hesaplanmış Bir Rakam Yani ; 100 Yaşın Üstünde İnsanda Çok Fakat Yeni Doğan Sayısına En Yakın Yaşlı Ölüm Yaşı 60 Bu Ortalama Böyle Çıkarılıyor

 4. Özkan dedi ki:

  İşte bu yüzden 3.dünya savaşı çıkarılıp insan nüfusunu düşürecekler

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  kendimi bildim bileli boyle bos tahminler yapiliyor donun eski haberlere bakin hicbiri tutmuyor 2050 de muhtemelen nüfus 100 milyonu gecer dunyada rahat 10 milyar

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yüz yılın sonunda dünya nüfusu yarım milyar olur bence çünkü uzaya göç ve nükleer savaşlar da olabilir.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2050 ulan yarın yok muyuz belli değil belki savaş çıkar düşünmüyorlar

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2050 de bile gelişmiş ülke nüfüs politikasına ulaşamıyoruz 😀

" Dünya nüfusu için korkutucu tahmin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya nüfusu için korkutucu tahmin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya nüfusu için korkutucu tahmin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "