Okunma

Robot Ve İnsanın Zeka Savaşı


22 Kasım 2010 Pazartesi 11:30
Robot Ve İnsanın Zeka Savaşı

Dünyanın en eski savaş ve strateji oyunlarından biri olan satranç insan ve makine arasındaki rekabetin odak noktası oldu. Bazı bilim adamı ve yazarlara göre gelecekte olması beklenen insanlık ve robotlar arasındaki varoluş savaşı için ilk adım bu oyun üzerinden atılıyor.(Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük)

 

Bu düşünceye göre yeterince güçlenen ve zekileşen robotlar dünyanın yönetimini insanların elinden alıp baskın ırk olmak için bizlere savaş açacak.

Geçtiğimiz hafta Rusya‘da yapılan özel bir etkinliğe katılan eski satranç şampiyonu Vladimir Kramnik bu konuda özel olarak tasarlanmış bir robot ile gösteri maçı yaptı.

Dünya Şampiyonu Zorlandı

#y3/1d547f5e740d4866324cdf32e769ad4c.flv#

 

İlk başta eğlenmek için maça başlayan eski şampiyon makinenin gelişmiş sistemi karşısında bir süre bocaladı daha sonra ise daha stratejik hamlelerle oyunun ciddiyetini artırdı.

Bu tarz maçlar daha önce olmuştu ancak bu seferki oyunun en büyük artısı ise makinenin gelişmiş yapay zekası ve insanı davranışları oldu. Kendinden önceki satranç robotları sadece hamle yaparken, yeni nesil makine ise saati kullanma gibi özelliklere sahip.

Kramnik‘in yaptığı iki ciddi hamle sonrasında biraz düşünen robot, rakibinin elini sıkarak maçın berabere bitmesini sağladı.

:: Sizce robotlar sosyal yaşamın bir parçası olabilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Robot Ve İnsanın Zeka Savaşı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şahsen güzel olmuş

" Robot Ve İnsanın Zeka Savaşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot Ve İnsanın Zeka Savaşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot Ve İnsanın Zeka Savaşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "