Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak


24 Ocak 2020 Cuma 22:30
Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak

Uzay çağının başladığı 1950‘lerden bu yana binlerce roket fırlatıldı, birçok uydu gönderildi. Roketlerden geriye enkazlar kaldı, kullanım dışı uydular da mevcut ve bunların hepsi adeta bir çöplük oluşturdu. Şimdi ise Dünya uzay çöpleri gibi bir tehditle karşı karşıya. Bunun için önlem amaçlı bir çalışma başlatıldı. Uzay çöplüğü tehdidinin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Washington merkezli Tethers Unlimited adlı şirket, Terminator Tape olarak bilinen bir alet geliştirdi. Bu alet, yaklaşık 70 metrelik elektriksel iletken bant içeriyor. Bant sayesinde uyduların sürtünme kuvveti artırılıyor ve uydunun Dünya’ya düşmesi sağlanıyor.

Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak!

Dizüstü bilgisayar büyüklüğündeki Terminator Tape, Haziran 2019’da SpaceX‘in Falcon Heavy roketiyle uzaya gönderildi. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından geliştirilen Prox-1‘e yerleştirilen cihaz, Eylül 2019’da aktif hale getirildi.

Dünya uzay çöpleri

70 metrelik iletken bandını serbest bırakan alet, uyduların Dünya‘ya düşmesini sağladı. Tethers Unlimited CEO’su Rob Hoyt, Terminator Tape’in uzay çöplerini temizlemede önemli bir görev üstlenebileceğini söylüyor.

Şirket, başarılı testlerin ardından diğer havacılık firmalarıyla iş birliği yapmak istiyor. Hoyt ayrıca, Termanitor Tape’in hafif ve düşük maliyetli teknoloji olduğunu da belirtti.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzayı kirletenler dunyayida kirletenler bence gezegen topdan imha edilmeli. Bunuda Allah yapacağını söylüyor.

 2. Anonim dedi ki:

  Biz Uzayı keşfedene kadar Roket-robot çöplüğüne döner

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzay çöplüğü temizlenmezse cok uzak olmayan bir gelecekte kullandigin televizyonu gps i unutman gerekebilir arkadasim. Olusturdugu tehlike cop yigininin uzayda gezmesinden daha fazlasi yani binlerce buyuk milyonlarca küçük parçacık dolaniyor atmosferde. Bu parcalar uydulara zarar verdigi anda tüm dünya tekrar orta çağı yaşar. Isin kotusu yeni uydu da gonderemezsin bi yerden sonra

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyadaki çöplüğü hallettiler de uzayla ilgilenmeye baslamıslar

" Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "