Okunma

Dünyada Bir İlk: 3D Yazdırılmış Kayak


27 Mart 2014 Perşembe 07:00
Dünyada Bir İlk: 3D Yazdırılmış Kayak

Jim Smith adlı mühendis tarafından üretilen ve Smith’in kendi blogu olan Grass Roots Engineering’de bizlerle paylaştığı kayak, ABS plastik malzemesinden üretilmiş. Parçalar birbirine pirinç vidalar ile tutturulmuş.

Smith, kayağın gövdesini hazırladıktan sonra silikon ile kaplayarak su geçirmez hale getirmiş. Kayağı yapmak, Smith’e 500 dolara mal olmuş. Smith, kayağı kendi boy ve ağırlığına göre tasarlamış. Yapmak ise 42 gün sürmüş.

Kayakta kullanılan materyallerin ham ağırlığı 26 kilogram. Kayağın gövdesi 6 milimetre kalınlığında ve içten destek sağlaması için kayakta iç omurga destek yapısı kullanılmış, bu sayede kullanılan plastik miktarı azalmış ve yapım süreci hızlanmış.

Kayak dediğimizde aklınıza ilk olarak kar kayağı gelmiş olabilir ancak kayak terimi, Eskimolardan bu yana kullanılmakta. Kayağın kanodan farkı ise kullanan kişinin özel bir oturağa oturmak yerine doğrudan aracın içine oturması ve aracın üstünün kapalı olması.

Kanoların ve kayakların tarihte ilk kez ağaç gövdelerinden ya da hayvan derilerinin kemiklere sarılmasıyla yapıldıklarını da hatırlatalım. Jim Smith’in bu kayak örneği, eski ve yeninin nasıl buluştuğunu gösteriyor.

:: Elinizde 3D yazıcı olsa ilk olarak ne üretirdiniz?

Smith, kayağın gövdesini hazırladıktan sonra silikon ile kaplayarak su geçirmez hale getirmiş. Kayağı yapmak, Smith’e 500 dolara mal olmuş. Smith, kayağı kendi boy ve ağırlığına göre tasarlamış. Yapmak ise 42 gün sürmüş.Kayakta kullanılan materyallerin ham ağırlığı 26 kilogram. Kayağın gövdesi 6 milimetre kalınlığında ve içten destek sağlaması için kayakta iç omurga destek yapısı kullanılmış, bu sayede kullanılan plastik miktarı azalmış ve yapım süreci hızlanmış.Kayak dediğimizde aklınıza ilk olarak kar kayağı gelmiş olabilir ancak kayak terimi, Eskimolardan bu yana kullanılmakta. Kayağın kanodan farkı ise kullanan kişinin özel bir oturağa oturmak yerine doğrudan aracın içine oturması ve aracın üstünün kapalı olması.Kanoların ve kayakların tarihte ilk kez ağaç gövdelerinden ya da hayvan derilerinin kemiklere sarılmasıyla yapıldıklarını da hatırlatalım. Jim Smith’in bu kayak örneği, eski ve yeninin nasıl buluştuğunu gösteriyor.

 

 
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Dünyada Bir İlk: 3D Yazdırılmış Kayak”

 1. neskalii dedi ki:

  Biraz daha gelişmesini 20 seneye kadar teknolojide çığır açmasını bekliyorum bu yazıcıların…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu teknolojinin ibreti alem oluşunu göstermek amaçlı Bülent Abla ile Fatih Ürkek’i birleştirip print etmek gerekiyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kadın uretirdim :p

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olmuş

 5. Dogukan_gti dedi ki:

  Bu 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, ikinci sanayi devrimi olacak.

 6. DeJong dedi ki:

  Adriana Lima, Kate Upton gibi şeyleri yazdırmak yerine boş ve gereksiz şeyler yazdırıyorlar ya

 7. mstfanar dedi ki:
  Alıntı eSa Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Kano olmuş bu

  Kano değilmiş ve haberde açıklaması verilmiş. Okuyalım, okutalım.

 8. eSa dedi ki:

  Kano olmuş bu

" Dünyada Bir İlk: 3D Yazdırılmış Kayak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyada Bir İlk: 3D Yazdırılmış Kayak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyada Bir İlk: 3D Yazdırılmış Kayak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "