Okunma

Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456


31 Ocak 2010 Pazar 06:36
Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada en çok kullanılan şifre 123456 oldu. Bu araştırmaya göre, birçok şifrenin oldukça basit, kısa ve sözlüklerde rahatlıkla bulunan kelimelerden olduğu tespit edildi.

Bu oldukça büyük bir dezavantaj. Çünkü Brute Force Attack adlı saldırı yöntemi sayesinde bu şifreleri kırmak oldukça kolay. Bir Hacker böyle bir ortamda ortalama 110. denemede mutlaka bir şifre kırıyor. 1000 kişilik bir hesap 17 dakikada kırılmış oluyor.

Kullanıcıların %30’u maksimum altı haneli bir şifre kullanıyor. Araştırmaya göre kullanıcıların %60‘ı şifrelerinde basit harf ve sayı kullanıyor. Buna ek olarak şifrelerin neredeyse yarısı isimlerden veya terimlerden oluşuyor.

En çok kullanılan 10 şifre.

 

123456 birçok araştırmada en çok kullanılan şifre oldu. Geçen sene Hotmail ile yapılan bir araştırmada da bu şifre birinci çıkmıştı. Bizi şaşırtan diğer bir şifre, Hotmail girişi için “Hotmail“, Gmail giriş için “Google” ya da “Gmail” şifrelerinin de kullanılması.

:: Şifrelerinizde karakterler kullanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456”

  1. finix dedi ki:

    Ah be hesabınız çalınırsa ne olacak 😀

  2. ersndnmz dedi ki:

    Password bölümüne “Password”yazanlar acaba kendilerini cokmu zeki hissetti merak ediyorum 🙂

" Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "