Okunma

Dünyada Ultra HD’nin SES’i Yükseliyor


15 Şubat 2016 Pazartesi 09:32
Dünyada Ultra HD’nin SES’i Yükseliyor

4K olarak da bilinen Ultra HD yayıncılık, ekranlarda adeta bir berraklık devrimi yaratarak, dünyada Ultra HD çağını başlattı.

Dünyanın lider uydu ve yayıncılık operatörlerinden SES ise, devrim niteliğindeki bu yeni teknolojiyi desteklemek ve geliştirmek için merkez konumda bulunuyor.

Bir dağıtım altyapısı olarak SES, uyduların kendi bant genişliği uygunluğu ile ülke ve kıtaları kapsayan geniş ayağı sayesinde, Ultra HD içeriğin yayınlanması için doğal bir platformu başarıyla sunuyor.

Son günlerde fiyatı cazip 4K / Ultra HD televizyonlar mağazaları doldururken, yayıncılar da Ultra HD içerik üretme telaşındalar. Ultra HD, HD kalitesinin çözünürlük ve resim netliği açısından tam dört kat daha fazlasını (3840 x 2160 piksel görüntü) sunuyor.

Bu yenilikçi teknolojinin başarısının sırrıysa, daha fazla piksel, daha çok renk ve daha çok parlaklıkla, yepyeni bir canlılıktaki görüntüleme deneyimini yaşatmasıdır. Bir kez izleyenin asla unutamayacağı Ultra HD, bugün global anlamda, en çok izlenen yayın saatine de hazır.

Dünyanın en büyük dijital video platformlarından biri olan SES, bu gelişmeleri en başından itibaren desteklemiştir. Ve bu bağlamda, SES S.A., dünyada Ultra HD yayıncılıkta öncü konumda bulunan bir uydu şirketi.

40’tan fazla doğrudan eve yayın TV platformu ve 312 milyon haneyle, dünya genelinde 1.1 milyar insana ulaşan yaklaşık 7000 TV kanalına ev sahipliği yapan SES, Ultra HD’yi yaymak ve başarısını geliştirirken, etkin döngüsünün hızlanmasını sağlamak adına öncü pozisyonda çalışmalarını sürdürüyor.

İlk olarak 2013 yılının Nisan ayında Ultra HD demo yayını başlatan SES, 2015 yılı Şubat ayındaysa Avrupa’da yeni Ultra HD demo kanallarını başarıyla başlattı.

Bir sonraki kuantım sıçrayışı 1 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti. SES, Fashion One 4K kanalıyla, dünyanın ilk küresel Ultra HD yayını yapmaya başladı.

Bu kanal aynı zamanda, Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika’da düzenli olarak, bedava yayın yapan ilk İngilizce kanaldır. Birkaç gün sonra, bir alışveriş kanalı olan pearl.tv de Almanya’da, SES uyduları üzerinden Ultra HD yayın yapan ilk kanal oldu.

Onları takiben, Eylül ayında Kuzey Amerika’da Ultra HD yayın yapmaya başlayan High TV ve Avrupa’da Ekim’de yayına giren Ultra HD kanalı TERN dikkat çektiler. Her iki kanal da SES uyduları üzerinden yayın yapmaya devam ediyor.

IHS verilerine göre, her yıl Ultra HD ekranların sevkiyatının büyük ölçüde artması beklenirken, 2019 itibariyle tahminen, 74 milyon UHD ekranın sevk edileceği ön görülüyor.

Buna bağlı olarak, Ultra HD donanımlı ev aletleri de katlanarak artacak ve yine 2019 yılıyla birlikte, dünya genelinde 240 milyona yükselecektir. 2016’dan itibaren standart tanımlı (SD) televizyonların satışı yok olmaya başlayacak.

16-02/16/ses-gorsel2.jpg

İlerleyen yıllarda HD TV satışları da azalacak ve tam HD TV satışları durağanlaşacaktır. 2020 yılıyla birlikte Ultra HD TV satışları küresel anlamda HD TV’lerin önüne geçecektir.

Bunların yanı sıra son dönemde çekilen Ultra HD filmlerin başarısıyla birlikte, Hollywood stüdyoları ve büyük TV şebekeleri, tüm içeriklerini 4K çekim ve yapımdan oluşturacaklarını duyurmaktadırlar.

Bugün artık bir çok stüdyo, eski 35mm filmlerini uyarlarken, 2015 sonuna kadar,  master kopyası Ultra HD olan 226 sinema filmi gösterime girmiştir.

Türkiye’de de yeni yeni başlayan Ultra HD yayınların, ilerleyen günlerde artması beklenmektedir. Dünya genelinde Ultra HD kanal sayısının dramatik bir şekilde büyümesi beklenirken, 10 yıl içinde 1000’den fazla kanal sayısına ulaşması tahmin edilmektedir.

Bu ilerlemeyle birikte, Ultra HD içerik evreni daha fazla büyüyecektir. Yayıncılıkta Ultra HD çağına giren gezegenimizde, milyarlarca izleyici için ultra çekici bir yayın anlayışı başlamıştır.

SES şirketi tarafından hazırlanan özel bir çalışma olan Ultra HD tanıtım (White Paper) dosyasının tamamını, Türkçe olarak buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

:: SES hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Dünyada Ultra HD’nin SES’i Yükseliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ful hd yayın yaptılarda ultra hd miz eksik kaldı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  biz daha tüplü tv :))) ama gelsin gelsin iyi olur…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  daha full hd ye geçemedik 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çöp tvlere para harcamayın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  4K HD nin 4 katı değil diyen arkadaş, eğer sizin dediğiniz gibi 4 katı değilde iki katı olursa 1080p iki görüntüyü alt alta koymak olur ve bu çözünürlükte 1920×2160 olur yani dik tutulmuş bir telefon ekranı gibi bir görüntü olur ve ben böyle bir televizyon görmedim. Ama o alt alta olan görüntülerin yanına da yine alt alta iki tane 1080p görüntü korsanız çözünürlük 3840 x 2160 olur ki bu da 4K denilen sisteme dönüşür. Burada ne yaptık tam dört adet 1080p yani 4 adet hd görüntüyü bir ekrana yerleştirmiş olduk. İşte bu yüzden 4 katı deniyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ögrenin artik bunlari4k hd nin 4 kati degil,Her haber boyle yanlis bilgi icermesin4K: 2160pWQHD: 1440pFHD: 1080pHD: 720pSD: 480p

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu uhd için ayrı uydu alıcısımı üretilecek nasıl olacak normal fhd uydu alıcıları uhd yayını alabilicekmi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ultra HD biter mega HD çıkar bişeylere süper mega ultra demek çok kolay

" Dünyada Ultra HD’nin SES’i Yükseliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyada Ultra HD’nin SES’i Yükseliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyada Ultra HD’nin SES’i Yükseliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "