Dünyanın en beyaz boyası küresel ısınmayı engelliyor


16 Nisan 2021 Cuma 10:40
ABONE OL
Dünyanın en beyaz boyası küresel ısınmayı engelliyor

Purdue Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları küresel ısınmayı engellemek için şimdiye kadar geliştirilmiş en beyaz boyayı tasarladı. Araştırmacılar, binaları bu boya ile kaplamanın iklimlendirme ihtiyacını azaltacak kadar soğutabileceğini söyledi.

Aynı araştırma ekibi Ekim ayında sınırları zorlayan ultra beyaz bir boya geliştirmişti. Şimdi bunu da aşan bilim insanları yalnızca beyaz bir boya değil; aynı zamanda yüzeyleri daha soğuk tutabilecek bir çalışma sergiledi.

Bu ‘beyaz’ küresel ısınmaya karşı alternatif bir silah olacak

Purdue Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü olarak görev alan Xiulin Ruan, dünyanın en beyaz boyası ile ilgili çalışmada şunları söyledi:

Bu boyayı yaklaşık 300 metre karelik bir çatı alanını kaplamak için kullanırsanız, 10 kilovatlık bir soğutma gücü elde edebileceğinizi tahmin ediyoruz. Söz konusu oranlar, çoğu evin kullandığı merkezi klimalardan daha güçlü.

Dünyanın en beyaz boyası

Araştırmacılar, elde edilen bu beyazın, görünür ışığın yüzde 99,9’unu emen en siyah “Vantablack” ile eşdeğer olduğuna inanıyor. En yeni beyaz boya formülasyonu, araştırmacıların önceki ultra beyaz boyasının yansıttığı yüzde 95,5 güneş ışığına kıyasla, ışığı yüzde 98,1 oranında yansıtıyor. Bu yüzden bilim insanları, söz konusu beyazı küresel ısınmaya karşı iyi bir silah olarak görüyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen tonu bu kadar beyaz yapan temel unsur, boyanın baryum sülfat adı verilen ve aynı zamanda fotoğraf kağıdı ve kozmetik ürünlerini beyaz yapmak için kullanılan çok yüksek bir kimyasal bileşiğidir.

Bir diğer önemli özellik ise boyadaki baryum sülfat parçacıklarının hepsinin farklı boyutlarda olmasıdır. Her bir parçacığın ışığı kadar saçtığı, boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden daha geniş bir parçacık boyutu aralığı, boyanın güneşten daha fazla ışık spektrumunu dağıtmasına izin verir.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hadi bununla yer yeri boyayalım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bizim kirecimizi daha yeni bulmuşlar gelsinler baksınlar sıcaktan korunmak için çatılara nasıl sürüyoruz

" Dünyanın en beyaz boyası küresel ısınmayı engelliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en beyaz boyası küresel ısınmayı engelliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en beyaz boyası küresel ısınmayı engelliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?