Okunma

Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı


27 Eylül 2015 Pazar 17:00
Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı

3D yazıcılar hayatımızda gün geçtikçe daha yaygın bir yere sahip oluyor. Kimileri iş amaçlı kimileri ise eğlence için kullanabiliyor. Dünyanın Gelişmiş Kurtarma Projesi (WASP) geçtiğimiz günlerde “Big Delta” adındaki dünyanın en büyük 3D yazıcısını yapmak ile ilgili olan planlarını açıkladı.

3D yazıcı ile ev yapmak

Bu yeni yazıcının 100 Watt gibi bir enerji ile çalışıp, sadece toprak ve kil kullanarak çok düşük maliyetli evler yapması bekleniyor.  Projenin asıl amacı doğal afetlerin vurduğu yerlerde tekrar yerleşik hayatı sağlamak ve ev desteği sunmak. Ayrıca WASP, aşırı nüfusa sahip bölgeler için de bu projeyi uygun görüyor. Birleşik Milletler önümüzdeki 15 yıl içinde yüz bin adet yeni ev yapılmasını beklerken, WASP ise 2030 yılında 4 milyar kişinin bu evlerde yaşıyor olacağını tahmin ediyor. Üstelik yıllık 3 bin dolar gibi düşük geliri olanlar bile bu evlerde rahatça yaşayabilecekler.

 

Big Delta gibi materyalleri ucuz, yapım için çok enerji harcamayan ve kolayca ev inşa edebilen bir cihazın gelmesi kuşkusuz ki birçok evsizlik sorununa çare olacak. WASP önümüzdeki hafta İtalya’da yapılacak olan “Reality of dream” toplantısında dev 3D yazıcısının planlarını açıklayacak.

:: Böylesine büyük bir 3D yazıcı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce evsizlik sorununa çare olabilecek mi?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Devlete sallamayı meslek haline getirmedik sadece hükümetin yanlışı çok fazla. Ayrıca hiç bir yere gittiğimiz yok. Devletimi sonuna kadar hırsızlardan savunacağım. Devletimin her bir vatandaşı refaha ulaşana kadar hepimiz birlikte uğraşacağız.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıllık 3000bin dolar gibi düşük gelirli evsizlerden bahsediliyor şöyle hesapladım dolar 3.06 biz yıllık 3000 dolar bile alamadığımızı fark ettim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne fantaziler yapılır bu yazıcıyla 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Metal ve petrol ürünlerini anlarım da, toprak gibi kolay şekillenen, kalıplarda hızlıca üretilen bir maddeyi uzun zaman alarak 3d üretmek pek mantıklı gelmiyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Devlete sallamayı meslek haline getirdiniz kardeşim, yeter artık. Beğenmiyorsanız dittirip gidin çok sevdiğiniz avrupada yaşayın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Neden her haberi siyasete çekiyor bu sevgili yorum yapan arkadaşlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Geleceği şekillendirecek teknoloji

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Cok iyi olmus ilerde herşey 3d yazici ile olursa sasirmamak lazim

 9. SDN Okuru dedi ki:

  TR de bu iş olmaz. Bir kere dövletin işine gelmez fahiş fiyattan dayanıksız evler satmak varken neden böyle birşey yaptırsın ki çıkarı ne olucak ?
  Yandaş firmalara rant desteği düşecek vsvs. bir çok olumsuz şeyler olur bu iş yaş.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hele şükür!

" Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "