Okunma

Dünyanın en büyük 3D yazıcısı!


22 Haziran 2017 Perşembe 19:00
Dünyanın en büyük 3D yazıcısı!

GE, dünyanın en büyük lazer-toz katkı imalat makinesi kurma planlarını açıkladı. GE Additive adlı şirketin yeni bir kolu aracılığıyla geliştirilecek olan bu cihaz, metal tozlarını kalıplamak için bir lazer kullanıyor. Bu cihaz ile 1 metreküpe kadar olan parçalar üretilebilecek.

En büyük lazer-toz yazıcı

3D baskı ile katkı imalat protezler, ayakkabılar, yemekler hatta binalara kadar pek çok alanda üretimi kolaylaştırıyor. Çoğu 3D baskı teknolojisinde püskürtücü aracılığıyla plastik veya diğer sıvı yapı malzemeler kullanılırken, GE Additive’in cihazı lazer katkılı üretim adı verilen bir sistemi kullanıyor.

NASA gibi kuruluşlar tarafından roket parçaları yapmak için halihazırda kullanılmakta olan bu teknik, lazer ile çok ince bir noktada toz metalleri bir araya getirir. Böylelikle istenilen şekilde, tozu bir kerede bir katta etkili bir şekilde toplayabiliyor. GE’nin yeni cihazı bu teknik ile toz halindeki titanyum, alüminyum ve diğer metalleri kullanarak üretim yapacak.

17-06/22/dunyanin-en-buyuk-3d-yazicisi.jpg

Makine,başta  jet motoru yapısal bileşenleri ve uçak parçaları olmak üzere havacılığa yönelik üretim yapacak. Ayrıca otomotiv, enerji ve petrol ve gaz endüstrilerindeki üreticiler için de kullanılabilir olacak.

Makinenin başlangıç sürümleri, yıl sonuna kadar ortak firmalara sağlanacak ve üretim modeli 2018’de kullanılabilir hale gelecek. GE Additive, Kasım ayında Almanya’daki Formnext Show’da resmen makineyi açmayı planlıyor. Aşağıdaki video ile katkı imalat sürecini izleyebilirsiniz.

Dünyanın en büyük 3d yazıcısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünyanın en büyük 3D yazıcısı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    teknoloji ve bilim, yavaş yavaş sihir gibi olmaya başladı…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ev çıktısı alabiliyor mu?

" Dünyanın en büyük 3D yazıcısı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en büyük 3D yazıcısı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en büyük 3D yazıcısı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "