Okunma

Dünyanın En Büyük Dokunmatik Ekranı


11 Şubat 2011 Cuma 07:55
Dünyanın En Büyük Dokunmatik Ekranı

Teknoloji dünyasının en son modasının dokunmatik ekranlar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Yeni piyasaya çıkan neredeyse tüm taşınabilir cihazlarda dokunmatik ekran bulunuyor. (Dokunmatik Ekran Teknolojileri)

Bu ekranların kullanımı yaygınlaştıkça, bu alandaki teknoloji de hızla gelişmeye devam ediyor. İlk zamanlar sadece tek bir dokunmayı algılayabilen  ekranlar yaygınken, artık çoklu dokunma özelliğine sahip olmayan ekranlar neredeyse kalmadı. (Buzdan Dokunmatik Ekran)

Hollanda’da bulunan Groningen Üniversitesi’nde mühendisler, dokunmatik ekranların boyutlarını ve kapasitelerini ne kadar zorlayabileceklerini merak edip, başladıkları çalışmanın sonunda ortaya çok etkileyici bir ekran çıkarmışlar.

 

1000 Farklı Nokta

Uzun süren çalışmalardan sonra ortaya çıkan, 10 metre genişliğinde ve 2,7 metre yüksekliğindeki ekranın dünyanın en büyük dokunmatik ekranı olduğu iddia ediliyor.

Reality Touchscreen adlı bu ekranın tek özelliği boyutları da değil. Çoklu dokunma desteğini birkaç adım daha ileri götüren mühendisler, ekranın aynı anda 1000 farklı noktaya dokunuşu algılamasını sağlamışlar.

Microsoft’un Surface adlı ekranında kullandığına benzer bir yöntemle çalışan bu ekran, arka tarafında bulunan altı adet HD projektör ile görüntüyü oluşturuyor. (Yeni Surface Tanıtıldı)

İçbükey bir yapıya sahip olan ekran için ayrıca 6 adet takip kamerası, kızılötesi alıcılar ve 1000 adet LED kullanılmış. Dev boyutlardaki bu ekranın çözünürlüğü ise 4900 x 1700 piksel.

:: Bu ekran sizin olsaydı, onunla ne yapmak isterdiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünyanın En Büyük Dokunmatik Ekranı”

  1. ArcShotTR dedi ki:

    bundan bitane odamda olsa ne güzel olurdu

  2. orcnd dedi ki:

    ir kamera ve projektör ile yap yapabildiğin kadar ne anlamı var ki

" Dünyanın En Büyük Dokunmatik Ekranı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Büyük Dokunmatik Ekranı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Büyük Dokunmatik Ekranı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "