Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi


20 Ağustos 2019 Salı 11:15
Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi

Normalde bir CPU ya da GPU avcumuzun içine sığabilecek küçüklükte. Ancak, Cerebras Systems olaya farklı bir bakış açısı getirdi. Şirket tarafından geliştirilen yeni derin-öğrenme işlemcisi bir klavye kadar büyük ve dünyanın en büyük işlemcisi olabilir.

Cerebras Systems bilgisayarlarımızın klavyesi kadar büyük bir işlemci tasarladığını duyurdu.

Cerebras Systems’ın işlemcisi 1.2 trilyon transistör içeriyor ve 46,225 mm2 işlemci büyüklüğüne sahip.  20,32 cm’ye  22,86 cm kenarlara sahip işlemcinin bir klavyeyle yapılan karşılaştırması da paylaşıldı. Bu fotoğrafla birlikte işlemcinin boyutu da net bir şekilde belli oldu.

Nispeten eski olan 16nm işlem teknolojisiyle üretilmiş olan işlemcinin masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmadığı açıklandı. Cerebras bu işlemciyi derin öğrenme ve büyük veri merkezlerinin iş yükünü hafifletmek için geliştirdi.

Cerebras işlemcinin sinir ağını, mantığı, ara bağlantıyı, ve belleği tek bir silikon parçasına kümelendiriyor. Üretim maliyeti yüksek olsa da, şirket, işlemci üzerindeki ara bağlantıların ayrı şekilde inşa edilmesinden ve bağlanmasından daha ucuz ve hızlı olduğunu düşünüyor.

Üretim zorluğu

Böyle büyük bir işlemcinin üretilmesi, onunla birlikte soğutma problemi de getiriyor, bu problemden ziyade, bu büyüklükte işlemcinin üretim hatası olmadan oluşturulması imkansızdır. Cerebras, bu konuya da değinmiş görünüyor. Hatalı kısımlarda, tasarladıkları G/Ç yolları herhangi bir kusurlu çekirdeğin etrafından geçebiliyor.

Böyle büyük bir işlemcinin soğutulması için sadece bir fan gerekmez. Cerebras, işlemciyi doğrudan soğutmak için dikey olarak monte edilmiş, üzerinde birden fazla sıvı borusu barındıran “soğuk plaka” kullandıklarını açıkladı. Normalde bu tarz işlemciler Hot Chips konferanslarına sürekli çıkar, tanıtılır ve yok olurdu. Cerebras da aynı kategoriye girebilir, belki de bir PC’de hiçbir zaman böyle bir işlemci göremeyeceğiz ve sunucu piyasasından talep görse bile bu kısa süreli olacak.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım başarılı olur. Bu bir başlangıç zamanla makul ölçülere gelir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   makul ölçülerle gelir? ya daha önce hiç dünyanın en büyük xxx’ini yaptık diyen birinin ürünü küçülttüğünü gördünüz mü?

   bu çipin bütün olayı büyük olması zaten, onlarca işlemciyi paralel çalıştırırken aralarındaki iletişim gecikmelerini düşürmek için dev gibi tek işlemci yapma amacındalar.

   evdeki kasanıza girip intel/amd ile rekabet ederek size cs:go oynatmak için üretilmiyor. “derin öğrenme ve büyük veri merkezleri” için olduğu yazılmış yazıda da.

" Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!