Okunma

Dünyanın En Büyük Makineleri


15 Ocak 2011 Cumartesi 13:00
Dünyanın En Büyük Makineleri

Günlük kullandığımız cihazlara baktığımızda son birkaç yıldır her şeyi bir küçülme eğiliminde olduğunu görebiliyoruz. Daha az yere daha çok sığdırmak teknolojinin bir göstergesi olarak kabul edilebiliyor. (Geleceğin Arabaları)

Bu durum bir bakıma doğru olsa da küçük olmak yüksek teknolojiye sahip olmak anlamına gelmiyor. Madalyonun bir de öteki yüzü var.

Büyüklük bazen gerekli oluyor

Daha Büyük, Daha Güçlü

Dünyanın en büyük makineleri etkileyici boyutlarının yanı sıra üstün teknolojilerile donatılıyorlar. Bizler de sizler için bu dev makineleri bir araya getirelim dedik. İşte karşınızda sizleri hayrete düşürecek boyutları ile dünyanın en büyük makineleri

Strata 950

Şili’deki madencilerin yerin metrelerce altından kurtarılışı tüm dünyanın gündemine oturmuştu. 33 madencinin hayatını kurtaran makine aynı zamanda dünyanın en büyük delme makinesi olma özelliğine sahip.

Strata 950 adlı bu makine toplamda 40 ton ağırlığında. Strata 950 kazı alanına 42 adet kamyonla getirildi.

Antonov AN-225 Mriya

 1988 yılında kullanılmaya başlanan Antonov AN-225 Mryia adlı uçak dünyanın en büyük sabit kanatlı uçağı olma unvanına sahip.

Uzunluğu 84 metre, kanat açıklığı ise 88,4 metre olan Antonov AN-225 Mryia’nın boş ağırlığı tam 285 ton. 1300 metreküp kargo alanına sahip olan uçağın maksimum kalkış ağırlığı ise 640 ton.Komatsu D575A-3SD

Seri şekilde üretilen ve dünya çapında kullanılan en büyük buldozer olma unvanı Komatsu D575A-3SD adlı modele ait.

1150 beygir gücünde bir motora sahip olan bu dev buldozerin ağırlığı ise 152 ton. Aracın kepçe kısmının boyu 3,63 metre, eni de 7,39 metre uzunluğunda.

Kepçesiyle 69 metreküp hacmindeki malzemeyi hareket ettirebilen Komatsu D575A-3SD’nin kendi boyu 4,88 metre, uzunluğu ise 11,71 metre.

Liebherr T 282B

Büyüklük söz konusu olduğunda iş makinelerinin eline kimse su dökemiyor. Dünyanın en büyük kamyonu olan Liebherr T 282B de büyük kelimesinin içini dolduran araçlardan biri.

Kendi ağırlığı 261 ton olan 14,5 m uzunluğunda ve 7,4 metre boyundaki bu dev kamyon 400 ton yük taşıyabiliyor. Bu dev kamyon 3500 beygirlik bir motorla çalışıyor.

Maersk E-Sınıfı

 Yük gemileri de büyüklükleri ile dikkat çeken araçlardan. Dünyanın en büyük yük gemisi unvanına sahip tek bir gemi yok. Danimarkalı Maersk şirketinin ürettiği E-Sınıfı gemilerin hepsi bu unvana sahip.

Toplamda sekiz tane bulunan bu gemilerin uzunluğu tam 397,7 metre. E-Sınıfı gemilerin en son üyesi olan Ebba Maersk adlı gemi 15 bin adet konteyner taşıyabiliyor.

Krupp Kazı Makinesi

Sadece dünyanın en büyük kazı makinesi değil genel olarak en büyük makinelerinden biri olan bu canavar görünümlü araç maden kazmak için kullanılıyor.

Kendi başına bir yerden bir yere gidebilen bu dev aracın yüksekliği 95, uzunluğu ise 215 metre. Kazı işlemini yapan döner kısımdaki her bir yuva 50 ton toprak alabiliyor.

Toplamda 45500 ton ağırlığındaki bu makinenin değeri ise 100 milyon $.

 

Lichterfeld F60

Dünyanın en büyük hareketli endüstriyel makinesi unvanı Lichterfeld F60 adlı bu araca ait. 502 metre uzunluğa, 202 metre genişliğe ve 80 metre yüksekliğe sahip olan bu makine “Yatay Eyfel Kulesi” olarak da anılıyor.

11 bin ton ağırlındaki bu makine kömür madenlerinde kazı sırasında ortaya çıkan molozu kazı alanından taşıyıp götürmek için kullanılıyor. Molozlar hareketli bir hat üzerinden istenilen bölgeye aktarılıyor.

:: Bu makinelerin en etkileyicisi sizce hangisi?

 

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Dünyanın En Büyük Makineleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ebba Maersk isimli gemiyi karaköy den sahile çıkarsak tepebaşından atlatıp halice ***** fethi deyince olmaz olmaz dedik ve yürüttük.Yürrrü kim tutar seni ***** gemi dediğimiz zaman ne anlıyorsunuz arkadaş.Gemi ***** bu ise sizin fetih masalınızdaki gemi nedir???Yok böyle bir ***** akıllı bir arkadaş?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  thyseen krupp firmasinin 1978 te imal ettigi yerüstü madeni ***** cok yakin burda kahverengi kömür kaziyor günlük kapasitesi 240.000 ton,18 kovali kepcesi var herbirine bir araba rahatlikla sigabilecek büyüklü***** 250 yüksekligi 96 metre hatta komsum da onun operatörlerinden biri,her vardiyada bes operatör ayni anda bu alete kumanda ***** büyük devasa bir Alman makinasi

 3. danger738 dedi ki:

  way beaaa :O

 4. Roland. dedi ki:

  Bence de Krupp kazı makinesi çok şahane gözüküyor.

 5. kesiciturk dedi ki:

  Krupp Kazı Makinesi cok etkileyici görünüyor arakadasın dedigi gibi discovery dede cıkıyordu kacırmıyordum yane dd

 6. kowalskii dedi ki:

  Ben buna binimş maden ocağı içerisinde gezmiştim çok ama çok zevkliydi. Klima televizyon ve hatta bazılarında notebook falan vardı içeride. bir tanesinin içerisinde meyve tabağı vardı adam gün içerisinde canı sıkıldıkça yiyormuş

 7. spybot dedi ki:

  Çoğunu daha önce görümüştüm teşekkürler.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  şöyle bi kazı makinem olsa türkiyede işsiz kalmaz heryeri cayır cayır kazarım. :=)

 9. 7.42 dedi ki:

  Krupp Kazı Makinesi çok etkileyici.

 10. freewill dedi ki:

  discovery de vardı bunlarla ilgili bir belgesel görünce şok oldum diyebilirim

 11. brusk49 dedi ki:

  adamlar neler yapıyo böyle…

 12. cgrszone dedi ki:

  Vay be neler var

" Dünyanın En Büyük Makineleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Büyük Makineleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Büyük Makineleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "