Okunma

Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında!


14 Ocak 2020 Salı 09:30
Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında!

Çin‘in 30 futbol sahası büyüklüğündeki FAST isimli dünyanın en büyük teleskobu, 3 yıl süren testlerin ardından faaliyete geçti. Devasa teleskop, evrenin sırlarını açığa çıkarma konusunda bilim insanlarına yardımcı olacak.

Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda inşa edilen FAST teleskobunun maliyeti 170 milyon dolar. Bu arada FAST, 500 Metre Diyaframlı Küresel Radyo Teleskop anlamına geliyor.

Teleskop kademeli olarak dünya genelindeki astronomların kullanımına sunulacak. Böylece evrenin oluşumu ve evrimine ilişkin gizemleri ortaya çıkarmak için güçlü bir araç görevi üstlenecek.

Dünyanın en büyük teleskobu FAST faaliyete geçti

Saniyede 38 GB veri toplayabilen teleskop, Çin’in “gökyüzündeki gözü” olarak nitelendiriliyor. Galaksilerde doğal hidrojen arayacak olan teleskop, zayıf pulsar (uzaya radyo dalgaları yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak.

Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında - ShiftDelete.Net

Uzayda yaşam araştırmalarına da yardım edecek. Projenin baş mühendisi Jiang Peng, teleskobun gelecek iki-üç yıl içinde bazı önemli bilimsel keşiflere imza atmasını beklediklerini söyledi.

Pekin Üniversitesi’ne bağlı Kavli Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden Li Kejia, söz konusu teleskobun bilinmeyen yıldızların ortaya çıkarılmasında ve hatta dünya dışı yaşam arayışlarında büyük işler başarabileceğini vurguladı.

Radyo teleskoplar, elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendiren çanak antenlerden oluşmuş alıcılar olarak tanımlanıyor. Fast Teleskobu, 3 yıllık test aşamasında 102 yeni pulsar tespit ettiğini de belirtelim.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında!”

  1. Anonim dedi ki:

    Teleskop mu radio teleskop mu?

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Oooooo sac kavurma alirim bir dal:)))

  3. Anonim dedi ki:

    hadi bakalım göster kendini

" Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "