Dünyanın En Büyük Teleskopları!


26 Haziran 2010 Cumartesi 07:34
Dünyanın En Büyük Teleskopları!

İnsanoğlu var olduğundan beri uzaya ilgi duymaktadır. En eski tarihi kayıtlar bile, o dönem yaşayan medeniyetlerin gökyüzündeki cisimleri çeşitli yöntemlerle kayıt altına tuttuğunu göstermektedir. Hal böyle olunca, insanoğlunun bilimsel açıdan en uzun soluklu serüveni de uzay gözlemleri oluyor.

Uzaya olan ilgimiz son dönemde teknolojinin yardımıyla sınıf atlama evresinde bulunuyor. Artık sadece Güneş Sistemi‘ndeki gezegenleri değil, diğer yıldızların da gezegenleri gözlemleyebiliyoruz. Hatta Dünya benzeri gezegenler bile bir bir bulunmaya başladı. Bu tür gözlemleri Dünya’nın atmosferinde bulunan ve yörüngede dolanan teleskoplar gerçekleştiriyor.

Peki Dünya’nın atmosferinde değil de yaşadığımız yer kabuğunda en büyük teleskopları merak ediyor musunuz? Gelin öyleyse Dünya’nın en büyük ve en önemli teleskoplarına bir göz atalım.

Gran Telescopio Canarias

Öncelikle teleskopların kendi arasında birçok farklı yolla ayrıldıklarını söyleyelim. Kimi teleskoplar, birden fazla teleskop sistemiyle oluşur. Bunlar haliyle kilometrelerce alana yayılır ve gözlem açısından oldukça önemli veriler içerir. Bu teleskoplar radyo astronomi alanında kullanılır. Fakat burada yer alan teleskoplar, tek başına kullanılabilen ve ayna çapı büyük olan teleskoplardır.

Ayna çapı en büyük teleskop, İspanya‘nın Kanarya Adaları‘nda bulunan Gran Telescopio Canarias adlı teleskoptur. 2400 metre yükseklikte bulunan teleskop, 10.4 metre ayna çapına sahip.

Gran Telescopio Canarias Resmi Sitesi

Keck I ve II


Hawaii‘nin Mauna Kea adlı bölgesinde bulunan Keck I ve Keck II isimli teleskoplar, yerden 4123 metre yükseklikte bulunmaktadır. 10 metre ayna çapına sahip bu teleskopların her bir aynası, 36 farklı bölümden oluşmaktadır.

Keck Resmi Sitesi

Salt


Güney Afrika‘da bulunan ve 1759 metre yükseklikte yer alan bu teleskobun ayna çapı yaklaşık olarak 10 metre. HET tekniğiyle oluşturulan teleskop, Afrika’nın da en büyük teleskobu olma özelliğini taşıyor.

Salt Resmi Sitesi

Hobby Eberly

Kuzey Amerika topraklarındaki en büyük teleskop olan Hobby-Eberly teleskobunun ayna çapı 9.2 metre. Teleskop, Teksas‘ın Mt. Fowlkes kentinde bulunuyor. Bulunduğu yükseklik ise 2072 metre. Bu teleskop sadece spektroskopi amaçlı kullanılıyor.

Hobby-Eberly Resmi Sitesi

Large Binocular Telescope

Amerika Birleşik Devletleri‘nin, Kuzey Amerika‘daki ikinci en büyük teleskopu LBT olarak bilinen ve 3170 metre rakımda bulunan Larbe Binocular Teleskobudur. Ayna çapı 8.4 metre olan teleskop, çeşitli eklentilerle 11.8 metre ayna çapına ulaşabiliyor ve uzayda tam 23 megapiksel görüntü alabiliyor.

LBT Resmi Sitesi

Subaru

Hawai‘nin Mauna Kea bölgesinde bulunan bir diğer büyük teleskop ise Subaru‘dur. Bu teleskobun rakımı ise 4100 metredir. 8.3 metre ayna çapına sahip olan teleskop, Japon Uzay Dairesi JAXA‘nın NAOJ projesi kapsamında çalışmaktadır.

Subaru Resmi Sitesi

:: Türkiye’deki en büyük teleskop hakkında bilginiz var mı?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünyanın En Büyük Teleskopları!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Thank you.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  işime yaradı ama acayip kısa biraz uzatın yani

" Dünyanın En Büyük Teleskopları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Büyük Teleskopları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Büyük Teleskopları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?