Okunma

Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu


19 Mart 2012 Pazartesi 08:40
Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu

Her yıl yapılan Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. Brand Finance araştırma şirketinin hazırladığı listede birinci sırada 70.6 milyar dolarlık mali değeri ile Apple bulunuyor. Geçen yıl 8. sırada olan şirket bu yılki listede birincilik koltuğuna oturdu.

Apple‘ın ardından ikincinin Google, üçüncünün ise Microsoft olduğu listede üst sıralarda ağırlıklı olarak teknoloji şirketleri bulunuyor.  Listenin ilginç yani ilk 10’daki şirketlerden 7’si doğrudan teknoloji ile ilgili işler yapıyor.

Dünyanın en değerli markaları galerisi için tıklayın

Listenin geri kalanındaki şirketlerin büyük bir çoğunluğu da teknoloji ile ilgili alakalı işleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca otomobil, bankacılık, fast food zinciri ve petrol şirketleri de listede yer buldular.

Hiç Türk marka yok

Listenin üzücü yanı ise Türkiye’den hiçbir markanın ilk 500‘e girememiş olması. Bu da henüz Türk markalarının global anlamda seslerini duyuracak başarılara ulaşamadığını gösteriyor. Öte yandan listede özellikle lüks markaların değerlerinin bir önceki yıla göre artmış olduğu da görülüyor.

:: Listeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell ne alaka yau 🙂 Vodafone var diye Turkcell de mi olacak yani 🙂 Vodafone dünyanın yarısında var, turkcell nerede? Güldürmeyin adamı 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  sony 69. sırada ama kaliteye gelince forever sony

 3. SDN Okuru dedi ki:

  google ın ikinci olması da beni şaşırttı koskoca goooooogle yav :)))

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell kimdirya bu şirketlerin arasında biraz mantıklı olun 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  SONY olabilirdi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU 19.03.2012 10:58 samsung’un 6. intelin 20. olması şaşırttı beni doğrusu

  Daha Cok Sasıracaksın Dünyayı Gecemi gectin Samsung BİR D E E E V V V V V V

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell in olmaması biraz yanlı gibi geldi bana….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ***** unutmuşlar 😉

 9. SDN Okuru dedi ki:

  samsung’un 6. intelin 20. olması şaşırttı beni doğrusu

" Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "