Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında


01 Nisan 2021 Perşembe 18:51
ABONE OL
Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında

Günümüzde daha çok akıllı telefonları ile tanıdığımız Apple, bugün tam 45 yaşında. 1 Nisan 1976’da Steve JobsSteve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından ABD’de kurulan şirketin macerası Jobs’un aile garajında başladı. Her şey 1976’da Steve Jobs‘ın iki yakın arkadaşı ile birlikte Apple-1 isimli bilgisayarı geliştirmesiyle ortaya çıktı.

Üç arkadaş, kişisel bilgisayarın ilk örneklerinden olan ürünlerini Homebrew Computer Club‘da görücüye çıkardı. Apple-1 adı verilen bilgisayar, yatırımcı Mike Markkula‘nın dikkatini çekti. Böylece dünyanın en büyük şirketinin hikayesi başladı

Her şey Apple-1 ile başladı

İlk kişisel bilgisayarın takdir kazanmasının ardında 250 bin dolar yatırım alan Apple, şirketleşme yoluna ilk adımı attı. Ancak, daha önce iki başarısız girişimde bulunan Ronald Wayne yeniden başarısızlık yaşamaktan korktu ve yatırımın ardından bugünkü değeri yüz milyar doların üzerinde olan hisselerini 800 dolara Jobs ve Wozniak’a sattı.

Aradan geçen bir yılın ardından, Apple-2’yi piyasaya süren şirket, bu ürünle çok daha büyük başarıya ulaştı. Apple-2‘nin de çıkışıyla 1980 yılında Apple, bilgisayar satışlarından yılda 117 milyon dolar gelir elde etmeye başladı. Elde edilen başarıların ardından şirket büyümeye ve ürün portföyünü genişletmeye devam etti. 1980 ve 85 arası şirket, Lisa ve Macintosh isimli iki farklı bilgisayar ile yeniden piyasaya çıktı. Ancak yüksek fiyat ve yetersiz yazılım desteği, bu ürünlerin başarısız olmasına yol açtı. Bu başarısızlığın hemen ardında Steve Jobs, şirket yönetimi tarafından suçlanarak Apple‘dan uzaklaştırıldı.

dunyanin-en-degerli-sirketi-apple-45-yasinda

Çöküş yılları ve eve dönüş

Apple Steve Jobs’un gidişinden sonra, pek de başarılı olmadı. Şirket 1986 ve 1997 yılları arasında pek çok ürün piyasaya sürdü. Bu ürünler arasında yeni Macintosh bilgisayarlar, oyun konsolu ve dijital kamera vardı. Ancak ürünlerin neredeyse hiçbiri beklenen başarıyı yakalayamadı ve şirketin finansal olarak zor duruma düşmesine sebep oldu. Bu dönemde Apple, iflas etmekten Microsoft gibi rakiplerinden aldığı yatırımlar sayesinde kurtuldu.

Rüzgar, Steve Jobs’un yeniden şirket katılması ile birlikte tersine döndü. 15 Ağustos 1998’de Apple, yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. Oldukça büyük bir satış başarısı elde eden ürün, bugün bile varlığını sürdürüyor. Hemen ardından dijital sipariş sistemi gibi yenilikçi fikirler sayeside, şirket yükselişini sürdürdü. Yakaladığı ivme sonrası iPod ile müzik dinleme ve satın alma alışkanlıklarını da değiştiren şirket, daha sonra dünyayı domine eden iPhone’u tanıttı.

dunyanin-en-degerli-sirketi-apple-45-yasinda

iPhone ile telefon dünyasında adete devrim yapan şirket, App Store gibi yazılım ürünleri ile başarısını destekledi. Steve Jobs‘un ölümünün ardından onun vizyonunu devam ettiren Apple, bugün dünyanın en değerli şirketi konumunda.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Dünyanın en büyük dijital meyve şirketi  🍎Apple

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Vay be 45 dile kolay

" Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!