Okunma

Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi!


29 Temmuz 2015 Çarşamba 08:00
Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi!

Son zamanlarda lazerlere ve elektrikli silahlara olan ilgi bir hayli artmış durumda. Lazerler daha çok sağlık kökenli teknolojilerde karşımıza çıksa da, bazı ülkelerin lazer bazlı silahlar üzerinde çalıştığı da bilinen bir gerçek.

Özellikle Amerika, deniz kuvvetlerinde kullanmak için çeşitli elektrikli silahlar geliştirmiş ve bu silahların prototiplerini kısa süre önce tanıtmıştı.

Herkes lazer konusunda Amerika cephesinden yeni atılımlar beklerken, Japonya dünyanın en güçlü lazerini ateşlediğini açıkladı.

Japonya’da eğitim veren Osaka Üniversitesi‘nden yapılan açıklamada dünyanın en güçlü lazerinin ateşlendiği belirtildi.

Ateşlenen lazer, saniyenin trilyonda biri gibi bir sürede 2 kattrilyon wattlık (2 petawatt ) bir güç ortaya çıkardı. Japon bilim adamlarının LFEX adını verdikleri lazeri ateşleyen cihazın boyu ise yaklaşık olarak 9.2 metre.

15-07/29/1-1438154755.jpg

“LFEX’in Yapısı”

Maksimum Güç, Minumum Enerji!

İşin ilginç yanı ise LFEX, ateşlendiğinde ortaya muazzam bir güç çıkarmasına rağmen öyle yüksek bir enerji tüketiminde bulunmuyor.

LFEX‘in ateşleme anında tükettiği enerji birkaç yüz joule olarak belirtiliyor. Bilim adamları bu enerjiyi sıradan bir ev aletinin birkaç dakika içerisinde tüketebileceğine dikkat çekerek, LFEX‘in enerji tasarrufu açısından muazzam bir işe imza attığını belirtiyorlar.

LFEX üzerinde çalışmalarını devam ettiren Japon bilim adamlarının bu icatlarını ne yönde kullanacakları ise henüz netlik kazanmış değil. Bilim adamları bu çalışmaların birçok alanda devrim niteliğinde ürünler ortaya çıkarabileceğini belirterek ortalama bir cevap vermekle yetiniyorlar.

:: Sizce Japonya LFEX’i ne amaçla kullanacak?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Döner Epilasyon 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Lazer ateşinde döner. Made in türkey

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Japon Füze savunma sanayisinde hızlı ve büyük bir ilerleme görünüyor. Şimdi bunu çinliler kopyalayıp "iLazer" diye satmayada başlarlar iki günde [nede olsa ismin basşında "i" varsa alıcısı çok olur 🙂 ]

 4. SDN Okuru dedi ki:

  onlar lazer yaparsaa bizde ayna ile karşılık veririz sorun yok 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Balon patlayabiliyor mu? 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ron manda vardı bu lazer işi heç kaldın amerlika 😀 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Iron man yapmıştı, geç kaldın japonya

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Birkaç joule ve petawattlık enerji çılgın birşey bu.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Savaş için kullanılır ne için kullanılacak.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bunlar insan mı? insan aleyhine ve zararına her ne yapılsa o yapanlar zombidir,ölümcül hastalık bulaştırır…vahşidir..parçalar..vampirdir..kan emer,
  sen bunlara insan gözü ile mi bakıyorsun..? ellerinden gelse başka yerlere giderler kıyamet kopmasını dünyada sanı***** isterler..gerisi talan olsun onları ırgalamıyor..
  halbuki,,kuranı kerimde..buruc süresinde..
  Allah buyuruyor..insanoğlu 7 kandilli SÜREYYA burçlarına dahi ulaşsa orada mekan kursa yinede onların canları orada alınacaktır..
  yani…kurtuluşları yoktur..işte buna değer vermeyen gayrimüslümler ve bilim adamları gezegenler arıyorki ölümden kıyametten kurtulsun..NAFİLE ARAYIŞ..
  kıyamet kainat içinde kopacaktır..Allah buyuruyor..yıldızlar..gezegenler, nebulalar ve galaksiler YAĞ GİBİ ERİYECEKTİR..ancak bu cahil bilginler bu GERÇEKLERE İNANMAK İSTEMİYOR..gitsinler istesen ANDOMEDYA galaksisine gitsinler..gidemezler ya..orada dahi canları alınacaktır.kurtuluşları ***** akibetleride (sonları) cehennemdir.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  La madem daha az enerjiyle daha çok enerji ortaya çıkarıyorsun, ne duruyorsun erke dönergeci yapsana…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hadi ama ışın kılıcına geçelim artık 😀 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  insanları,hayvanları ve tabiatı katletme psikyatrik hali ile övünen Japonya,,rusya,,***** benzerleri..
  hitlerin yapamadığı ve eksik bıraktığını bu devletler ve benzerleri yapıyor..
  insan ve diğer canlı kıyımı..işte insanın kainatta en büyük ezikliği,birbirlerini öldüren ve bundan zevk alan ve zelil hallerini şampanya,votka viski şişelerinde arayan cehennemlikler..
  halada insan hayatını ve diğer canlıları yok etme yarışında olan bu budala ve vahşi yaratıklı insan şeklini almış caniler..size cehennem bile azdır.
  İNSANIN YARARINA OLURSA ne ala..ancak ***** yeni lazer silahının denemesini yaptığında insanın yararına değil zararına olduğunu ve uçakları gemileri nasıl lazer ışını ile parçaladını gösterdi..ve şampanya patlattı conileri..işte bunlarda biz İNSAN,ız diyorlar..
  dünyanın en büyük yaratığı balina,,en küçük yaratığı sinek insana bu kadar zarar vermemiştir..yazıklar olsun insanları hile ile teknoloji ile öldürüp onun üzerinden mutluluk ganimeti toplayan barbarlara..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bune laaa manyak bir guc. Gelecegin silahi lazer nukluer degil bence

 15. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yaapıyor hacı

" Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "