Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada?


16 Nisan 2021 Cuma 17:00
ABONE OL
Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada?

Her yıl çeşitli kıstaslara göre yenilenen dünyanın en güçlü pasaportları listesi 2021 yılı verileriyle güncellendi. Henley Global isimli strateji şirketi, ülkelerin kriterlerindeki pozisyonları analiz ederek, dünyanın en güçlü pasaportlarını açıkladı.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada değişen sistematikler, şimdiye kadar bilinen tüm dengeleri altüst etti. Hiç şüphesiz ülkelerinde güçlü yönlerini de etkileyen bu salgın, bazı ülkelere de olumlu yansımış gözüküyor. Bu süreçte yaşanan seyahat engelleri, salgınla beraber ülkeler arası seyahatin önemi sosyal medyada tartışmaya sebep oldu.

Dünyanın en güçlü pasaportları 2021

Ülkelerin küresel gücünü gösteren materyallerden olan pasaportların güncel durumdaki değeri araştırıldı. Geçtiğimiz yıl birinci olan İsveç, bu yıl tahtını kaybetti. 2021 yılının en güçlü pasaportuna sahip ülkesi Japonya olurken, ikinci sırayı Singapur, üçüncü sırayı ise Almanya ve Güney Kore paylaştı.

Henley Global’e göre birinci sıraya yerleşen Japonya’nın 193 ülkeye erişimi bulunuyor. İkinci Singapur’un 192, üçüncülüğü paylaşan Almanya ve Güney Kore’nin ise 191 ülkeye erişimi bulunuyor.

Araştırma sonuçlarının hesaplanmasında kullanılan puanlama sisteminde; vizesiz yapılan seyahatler yüzde 50, ülke vatandaşlarını vergilendirilmesi yüzde 20, ülkeyle alakalı genel algı yüzde 10, çifte vatandaşlık yüzde 10 ve ülkedeki kişisel hak ve özgürlüklerin yüzde 10’luk puanlama katkısı bulunuyor.

Şirketin oluşturduğu “sayılarla pasaport” listesi ise şu şekilde oluştu;

– 26 ülkeye erişimi olan dünyanın en kötü pasaportuna sahip ülke Afganistan

– İlk on pasaportun 7’si Avrupa Birliği ülkesi

– İlk on pasaportun 7’si Avrupa bölgesinde

– Vatandaşların küresel vergilendirilmesi nedeniyle ABD pasaportu 40. sırada

– 193 ülkeye erişimi olan Japonya ise dünyanın seyahat için en iyi pasaportuna sahip

En güçlü pasaporta sahip 10 ülkeye yakından bakalım.

5 (2) – Danimarka – 189 puan

Danimarka veya resmî adıyla Danimarka Krallığı, Kuzey Avrupa’da bir İskandinav ülkesidir. İskandinav ülkelerinin en güneyinde yer alan Danimarka’nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir.

Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland’ın üzerinde kurulmuştur. Sjælland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç’ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland’a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi’ndeki Bornholm adaları da Danimarka’ya aittir.

Danimarkalılar yüksek bir yaşam standardına sahiptir ve ülke eğitim, sağlık hizmetleri, sivil özgürlüklerin korunması, demokratik yönetişim ve LGBT eşitliği dahil olmak üzere bazı ulusal performans ölçütlerinde üst sıralarda yer almaktadır. NATO, İskandinav Konseyi, OECD, AGİT ve Birleşmiş Milletler’in kurucu üyeleri arasındadır; aynı zamanda Schengen Bölgesi’nin bir parçasıdır. Danimarka’nın ayrıca İskandinav komşularıyla dilbilimsel olarak yakın bağları vardır, Danimarka dili hem Norveççe hem de İsveççe ile kısmen karşılıklı olarak anlaşılır

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2021

Danimarka İstatistiklerine göre, Danimarka’da yaşayanların %90,5’i Danimarkalı soyundandır ki bu da Danimarka nüfusunun 5 milyonuna tekabül eder. Geriye kalan yüzde 9,5 ise komşu ülkelerden veya ağırlıklı olarak Bosnalı olan göçmenler tarafından oluşturulmaktadır. Söz konusu göçmenler 1983 yılında imzalanan Yabancı Yasası (Udlændingeloven) ile ülkeye gelmişlerdir. Danimarka göçün yanı sıra, yabancılara tanıdığı sığınma hakkı ile de ülkeye ‘ilticacı’ kabul etmektedir. İltica edenlerin sayıları 2001 yılından 2006 yılına kadar yüzde 84 azalsa da, ülkeye sadece 2006 yılında 1.960 ilticacı sığınmıştır.

Transparency International 2013 Yolsuzluk Algısı Endeksi’nde, Yeni Zelanda ile birlikte 100 üzerinden 91 puanla Danimarka birinci sırada yer aldı. (0 puan = yüksek yolsuzluk, 100 puan = temiz).

Danimarka’da kurumlar vergisi %23,5 olup Avrupa Birliği ortalamasının altındadır.

5 (1) – Avusturya – 189 puan

Avusturya, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan ülke. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

 

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2021

Avusturya batıda Konstans Gölü’nden doğuda Neusiedl Gölü’ne kadar uzanır. En doğu noktasından en batı noktasının uzaklığı 570 kilometre, en kuzey noktasından en güney noktasının uzaklığı yaklaşık 300 kilometredir.

Doğu Alpler üzerinde kurulmuş bulunduğundan ülkenin aşağı yukarı dörtte üçü dağlık arazidir. Kuzeyde ülkeyi batıdan doğuya kateden Tuna Nehri’nin ülkedeki uzunluğu 350 kilometredir. Bu kısımlar en alçak yerlerdir. Alpler Avusturya’da ülkeyi batıdan doğuya doğru üç sıra halinde kaplamışlardır. Ülkenin en yüksek dağı 3798 m ile “Grossglockner”dir.

Göller bakımından çok zengin olmasına rağmen bu göller çok küçüktür. En büyük gölü Neusiedl Gölü’dür ki, yüz ölçümü 320 km² dir. Bunun bir kısmı da Macaristan’a aittir.

8,60 milyon (2019) olan nüfusun yaklaşık yüzde 93’ü Avusturyalıdır. Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar (özellikle Burgenland’da), Slovenler (özellikle Karintiya’da), Çekler (özellikle Viyana’da) ve daha küçük sayıda da İtalyanlar, Sırplar ve Rumenler ülkenin diğer azınlık gruplarıdır. Nüfusun yüzde 18,6’sını 1-14 yaş grubu, yüzde 61,6’sını 15-59 yaş grubu, yüzde 19,8’ini de 60 yaşından yukarısı teşkil etmektedir. Halkın yüzde 68’i şehirlerde yaşar. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 76,4, kadınlarda 82,1 yıldır.

4 (4) – Lüksemburg – 190 puan

Lüksemburg, Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg’tur. Lüksemburg’un nüfusu yarım milyonun biraz üstünde ve yüzölçümü yaklaşık olarak 2.586 kilometrekaredir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2021

Lüksemburg, üst üste üç yıldır bu listenin zirvesindeki konumunu korumayı başardı. Lüksemburg’un küçük bir ülke olması vatandaşlarına yüksek düzeyde özgürlük vermekle kalmıyor, aynı zamanda kimseyi rahatsız etmeyen bir ülke olarak mükemmel bir küresel itibar algısı sağlıyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
23 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
shifdelete
shifdelete
11 ay önce

Ülke sıramız yazmıyor

Mehmet
Mehmet
11 ay önce
Yanıtla  shifdelete

NASIL YAZIN 186 ülke diyor sondan 2 sırıda işte

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce
Yanıtla  shifdelete

95. Sıra

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

52. sıra puan olarak 111

İsimsiz
İsimsiz
11 ay önce

Türkiye peki?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Alamanya bizi gısganiy!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Aynn özellikle senin gibi vatanını heryerde kötüleyen insancıkları kıskanıyo

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

140 ülkeden fazla ülkeye gidebiliyorum benim için en uygun ab ülkesinde yaşıyorum geleceğimden de hiç endişelenmiyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

İtibarımız Geriden 130 uncu Muz Cumhuriyeti Seviyesinde Altında..Heey ABD.. Eey Avrupa…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Türkiye? Baslikta Türkiye diyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Bir de Türkiye? yazmışlar bu daha da komik 😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Verdiniz bu kardeşinize yetkiyi, gördünüz….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Muz gibi Cumhuriyet

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

İyi en azından listeye adımızı dahil etmişler. Bu da başarı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

hahahahaha komedi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

ilk defa bir haber’e teşekkür ediyorum,10 dalda Oscar’a adaylık getirir bu haber,akşam akşam güldürdün Yiğit Can Polat kardeşim :))))

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Isvicre nereede reis ya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Kime göre, neye göre. Geçen ay Azerbaycana cipli kimlikle gittim. Krallar gibi takıldım. Avrupa benim için bir şey ifade etmiyor. Şimdi sıralama nasıl olacak yani

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Begenmediginiz Yunanistan ilk 10da

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Avrupa bizi kıskanıyo kardeşim adamlar 3. Sırada biz güney afrikanın 1 üstünde 52. Sıradayız ver dombrayı

Ertan
Ertan
25 gün önce

Hay maşallah japonyaya bak ya! Bu adamlar atom bombası yediler atom! din ve bağnazlıkla yönetilmeyen gerçek bir devlet japonya. birkez daha önlerinde saygıyla eğiliyorum….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Papua yeni Gine bizden EYÜ🤯

" Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!