Dünyanın en güçlü robotik eli karşınızda


11 Şubat 2020 Salı 17:11
Dünyanın en güçlü robotik eli karşınızda

Kore Makine ve Malzeme Enstitüsü günlük hayatta çeşitli aktiviteleri yapmak için robotik el geliştirdi. Dünyanın en güçlü robotik eli olma ünvanına sahip bu ürün, kavrama kabiliyetinin ayarlamasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Yani bu robot dünyanın en güçlü kavrama kabiliyetine sahip olmasının yanında bir de yumurta gibi hassas şeyleri kavrayabilecek şekilde tasarlandı.

Dünyanın en güçlü robotik eli daha da gelişecek

Robot teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve farklı özelliklerde robotik uzuvlar geliştiriliyor. Bir insanın ya da canlının yapabildiği bazı özelliklerin kazandırılma çabasıyla birlikte bu alan iyice ilgi çekici oluyor. Bu çabanın sonucu olarak karşımıza çıkan bu robotik el, bir kağıdı hassas bir şekilde kesebiliyor, hatta bunun da ötesinde piyano bile çalabiliyor.

Araştırmacılar, geliştirdikleri robotik elin, dünyanın en güçlü kavrama kabiliyetine sahip olduğunu ölçümledi. Her biri birbirinden bağımsız 12 ayrı motorlu sensörden oluşturulan bu robotik el, dört parmağı ve 16 ekleme sahip olarak tasarlandı.

Robotik el parmak uçlarından avuç içlerine kadar uzanan sensörlerin nesnelerle temasa geçilmesini sağlamasıyla çalışıyor. Böylelikle robot herhangi bir nesne ile temasa geçtiğinde bu sensörler aktif oluyor ve nesneye göre bir kavrama kuvveti uyguluyor. Hangi nesneye nasıl bir kuvvet uygulayacağını ayarlayabilen bu robotik el bir başka robota monte edilebilir şekilde tasarlanmış.

robotik el

1 kilogramdan daha hafif olarak tasarlanmış bu robotik el, ağırlığının üç katından fazla nesneyi taşıyabilir.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Hyunmin Do, “Robot eli, bir insan elinin hassas hareketini taklit ederek günlük hayatta kullanılan araçlar da dahil olmak üzere çeşitli nesnelerde kullanılmak için geliştirildi” diyor.

İlerleyen yıllarda endüstriyel alanlarda kullanılması beklenen robotik elin, günlük hayata taşınarak insanlara yardımcı olacak robotlara da monte edilmesi hedefleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünyanın en güçlü robotik eli karşınızda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en güçlü robotik eli karşınızda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en güçlü robotik eli karşınızda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar