Okunma

Dünyanın En Güvenli Telefonları!


03 Aralık 2010 Cuma 10:30
Dünyanın En Güvenli Telefonları!

SAR, diğer bir deyişle, cep telefonundan yayılan ve insan vücudu tarafından soğurulan elektro-manyetik radyasyon değeri. Avrupa ve Amerika’da, cep telefonu-radyasyon ilişkisi üzerine detaylı araştırmalar yapılıyor ve ciddi önlemler alınıp, 1.6 SAR’lık tehlikeli değeri geçen telefonların satışı engelleniyor.

 

 

Geçmişteki yazılarımızda, bu tehlikeli sınıra en çok yaklaşan telefonları sizinle paylaşmıştık (En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar-2). SAR değerinin yüksekliği, kanser riskinin artmasının yanında, nörolojik sorunlar, taşikardi (kalp ritim problemi) ve depresyona yol açabiliyor. WHO da (Dünya Sağlık Örgütü), konuya gereken önemi göstererek, sorunu aşmak için üreticilere çağrı yaptı.

Bazı olumsuz gelişmelere rağmen, 1.6 değerinin çok aşağısında konumlanan güncel cep telefonları mevcut. Karşınızda, son araştırmalar doğrultusunda belirlenmiş, “dünyanın en güvenli” telefonları.

 

20-Casio Exilim C721

SAR Değeri: 0.524

 


 

19- Samsung SGH-T369

SAR Değeri: 0.52


18 -Samsung Rugby 2

SAR Değeri: 0.52


17- Samsung SGH-T249

SAR Değeri: 0.51


16- Samsung Flight

SAR Değeri: 0.50515- HTC IMAGIO

SAR Değeri: 0.49814- Samsung Contour

SAR Değeri: 0.49


13- Kyocero Neo 1100

SAR Değeri: 0.47912- Motorola i890

SAR Değeri: 0.45


11- Motorola Devour

SAR Değeri: 0.45

 

10- Doro PhoneEasy 410

SAR Değeri: 0.445

 

9-HTC Surround

SAR Değeri: 0.439

 

8- Samsung Smiley

SAR Değeri: 0.43

 

7-Samsung Captivate

SAR Değeri: 0.42

 

6-Samsung Evergreen

SAR Değeri: 0.41

 

5-Samsung Haven

SAR Değeri: 0.41

 

4-Samsung Gravity T

SAR Değeri: 0.38

 

3-Kin Two

SAR Değeri: 0.29

 

2- Samsung Acclaim

SAR Değeri: 0.29

 

1- Samsung Blue Earth

SAR Değeri: 0.196

 

:: Telefonunuzun SAR değerini biliyor musunuz?

yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Dünyanın En Güvenli Telefonları!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  samsung blue earth

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Sanırım bu c5 ten vazgeçemeyeceğim 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın okuyucumuz, tehlikeli SAR değeri 1.6’dır. 1.34, bu sınırın gerisindedir. Sağlığınıza ciddi bir zarar vereceğini düşünmüyoruz. Yine de, daha az elektro-manyetik radyasyon yayan bir telefon isterseniz, listemizde telefonların çoğunu tercih edebilirsiniz.
  Barış TERUN

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz türkleri bu sar değeri etkilemiyor ***** bu telefonların çoğu ülkemizde yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba. Ben yakın zamanda cep telefonumu yenilemeyi planlıyorum. Uzun araştırmalar neticesinde aradığım özellikleri bütünüyle karşılayan bir telefona ulaştım. Nokia c5 tam istediğim gibi bir telefon. Ancak sar değerinin 1.34W/kg olduğunu öğrenince açıkçası artık almakta tereddüt ediyorum. Sizce bu değer çok riskli midir? Eğer öyleyse bu telefon özelliklerini içeren ve sar değeri daha düşük bir telefon tavsiyesinde bulunursanız çok memnun olurum. Aradığım özellikler kısaca 3g,gps,yüksek veri aktarım ve yüksek internet hızı. Wifi ve dokunmatik olması benim için çok önemli özellikler değil. Şimdiden teşekkür ederim. Hoşçakalın…

" Dünyanın En Güvenli Telefonları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Güvenli Telefonları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Güvenli Telefonları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "