Okunma

Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? (Video)


20 Aralık 2017 Çarşamba 20:00
Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? (Video)

SpeedTest tarafından aylık olarak yayınlanan rapor ile dünyanın en hızlı mobil ve sabit bant internetini kullanan ülkeler listelendi. Peki, Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? Türkiye mobil ve sabit internette kaçıncı sırada?

Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede?

SpeedTest tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan rapor ile mobil ve sabit internette dünyanın en hızlı ülkeleri listeleniyor. Türkiye mobil internette oldukça iyi bir sıradayken, sabit internet ortalama hızlarında beklenenden uzakta görünüyor. Peki bu rapor nasıl hazırlanıyor?

Aylık olarak düzenlenen raporda, ülkelerin ortalama indirme ve yükleme hızları baz alınıyor. Bu hızların ölçümü için de mobil internet için 670 tekil test sonucu, sabit internet için de 3333 tekil test sonucu alınıyor. Bu sonuçlar ışığında ise sıralama yapılıyor. Testte yer alan ülkelerin genel ortalaması mobil internet için 20.28 Mbps indirme ve 8.65 Mbps olarak açıklandı.

Kasım ayında mobil internette zirvede Norveç var. Norveç’in aylık mobil internet hızları 62.66 Mbps indirme ve 17.38 Mbps yükleme gibi dikkat çeken bir ortalamaya sahip. Türkiye, 120 ülkenin yer aldığı listede ortalama 31.20 Mbps indirme ve 12.76 Mbps yükleme hızıyla 32. sırada yer aldı.

Sabit internet ortalaması ise dünya genelinde 40.11 Mbps indirme ve 19.96 Mbps olarak listelendi. Kasım 2017’de ortalama hızlar noktasında dünyanın en iyi internet hız ortalaması 153.85 Mbps indirme ve 166.24 Mbps yükleme ile Singapur’un oldu. Türkiye ise 16.30 Mbps indirme ve 4.81 Mbps yükleme hızlarıyla 84. sırada yer aldı.

 
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? (Video)”

 1. Tolga dedi ki:

  Türkiyenin ortalamasını galiba bizim okul yükseltiyor :)166mbps dowland 168mbps upload hızı var

 2. Kerim dedi ki:

  Bence dunyanin en hizli interneti hic internete ihtiyac duymayan ulkede bulunuyor.

 3. zordan dedi ki:

  bi zamanlar eminenin emiliden daha hızlı internete girdiğini reklam yapıp bu masum halkı köküne kadar geçiren şeref yoksunu operatörler vardı onlarıda unutmadık mk

 4. Hakan dedi ki:

  Singapura gidelim para toplayıp 🙂

 5. nustafa dedi ki:

  16,30 hızında indirme varmış. anlaşılan bu test sonuçları ayın ilk 3 gününde veya gece 2’den sonra yapılmış, büyük çoğunluğun adsl kullandığı ülkede ve adsl hızlarının 3-5 olduğu (ilk 3 gün hariç) 16,30 hız var demek insanları kandırmaktan başka birşey değildir. Ayrıca 4,81 upload hızına hiçbirşey demiyorum adsl kullanıcılarının sayısı bu kadar fazlayken ve ayın 3 günü dahil upload hızları 1’i geçmiyorken ortalamamız 4,81 demek komik. Çocukluğumdan beri internet fiyatlarımız yüksek hızlarımız düşük ama altyapı çalışmaları yapıyoruz sonraki yıllarda fiyatlar düşecek hızlar artacak sözleriyle yaşlandım. Bir internet tesisatını 100 yılda yapacaksak ülke olarak vay bizim halimize.

 6. zeki dedi ki:

  hadi devletçe singapura taşınalım

 7. Necmi döne dedi ki:

  Sakallı dayı tam bir barzo

 8. Leocorte dedi ki:

  Türkiye’de 4.81 upload ortalama nedir? %100’ü superonline fiber mi kullanıyor ülkenin? Bir yanlışlık var.

 9. Johnny Sins dedi ki:

  hemen inkar edecek değişikler çıkacak… hızlı internet dediğinde sansürlüyse hız bir anlam ifade etmez…

 10. İnternet dedi ki:

  Biz sürünelim hâla..

 11. Ali Arslan dedi ki:

  En hızlı internet Norveç’te var. İkinci sırada Hollanda var. Türkiye 32. sırada yer alıyor.

 12. Emre dedi ki:

  Singapura taşınıyorum.

  1. Kerim dedi ki:

   Hemen yarin git, seni bekliyorlar orada.

   1. Anonim dedi ki:

    doğru söylüyon

" Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "