Okunma

En Hızlı Kablosuz Bağlantı


14 Eylül 2008 Pazar 12:00
En Hızlı Kablosuz Bağlantı

Fazlasıyla iddialı bir terim olsa da, Ernesto Ciaramella yönetimindeki Sant’Anna School of Advanced Studies araştırmacıları, İtalya’da “dünyanın en hızlı kablosuz bağlantısını” kurmayı başardı. Kurulan ağ, tam olarak 1,2 Tbps (saniyede 1,2 Terabit) veri akışı sağlıyor. Ancak “kablosuz bağlantı” kısmı WiFi ile tam uyuşmuyor.

Pratikte Tökezliyor

Veri transferi, Free Space Optics(FSO) denen ve birbirine bakan lazerler veya LED‘ler ile sağlanıyor. Fiber optik bağlantının fiber kullanılmadan yapılması anlamına gelen bu sistem, kızılötesi gibi sadece görüş alanında bağlantı sağlayabiliyor. Diğer bir deyişle, dünyanın en hızlı bağlantısı, teoride rüştünü ispat etse de, pratikte geniş bir kullanım alanı sunamıyor.

:: 1,2 Tbps hızla neler gönderilir?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En Hızlı Kablosuz Bağlantı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Hızlı Kablosuz Bağlantı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Hızlı Kablosuz Bağlantı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "