Okunma

Dünya’nın En İlginç Alan Adı Hikayesi


22 Eylül 2014 Pazartesi 13:00
Dünya’nın En İlginç Alan Adı Hikayesi

Ülke uzantıları ile birlikte geçen seneye kadar 300’e yakın alan adı alternatifi ile ilerleyen domain sektörü, 250 milyona yakın müşteri tabanını yarım milyara yaklaştırma hedefiyle devreye alınan ICANN, new gTLD programı ile bugün 250’yi aşkın, 2016 başına kadar da 1200’den fazla yeni domain alternatifini internet yayımcı ve yatırımcılarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Verisign, PIR, Neustar, Afilias gibi com, net, org, info, ve biz uzantılarını yöneterek pazarın %80’lik dilimine hakim olan kayıt şirketleri, yeni dönemde büyüyen bu pastanın kendilerine düşen payını yeni oyunculara kaptırmamak adına bir çok new gTLD uzantısına başvurdu. Bunlardan biri de İrlandalı Registry firması Afilias’ın KİM uzantısı.

Korelilere niyet, Türklere kısmet

Nisan 2014 tarihinde genel kayda açılan KİM, çok ilginç bir hikayeye sahip zira Afilias KIM uzantısını Koreli müşterileri için planlamış ancak genel kayıtların başlamasından kısa bir süre sonra bu uzantıya en çok talep Türkiye’den gelmiş.

Bu enteresan hikayeyi şirketin Türkiye’deki en büyük iş ortağı isimtescil.net’in Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Melih Andıç şöyle anlatıyor:

“Pek çok iş ortağımız gibi Afilias ile de Türk kullanıcısında karşılık bulabilecek yeni domain uzantılarını değerlendirirken çok tanıdık bir ifadeye: “KİM” uzantısına rastladık. Afilias ise “KİM” uzantısını Korelilerin %40’ından fazlasının soyadı olması sebebiyle piyasaya sunduğunu ve Türkçe karşılığı ile ilgili en ufak bir fikir geliştirmediğini belirtti. Nitekim genel kayıtların başlamasını izleyen ilk 1 haftada toplam KIM satışının %34’ünü isimtescil.net olarak biz, Türkiye pazarına gerçekleştirdik. Kore ise pastadan sadece %12’lik bir pay alabildi.”

Türkiye için fırsat sürüyor

KİM uzantılı alan adlarını tescil etmek ve tesisatci.kim, ahmet.kim gibi karizmatik alan adlarını kendiniz için tescil ettirmek için IsimTescil.net’i ziyaret edebilirsiniz.

:: Farklı alan adı uzantılarını tercih ediyor musunuz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünya’nın En İlginç Alan Adı Hikayesi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hee isimtescile yaz domaini de kendileri reglesin. Önemli domainleri SORGULAMAK İÇİN BİLE buradan arattırmayın. Kendileri kayıt ediyor iyi domainleri satın alsanız bile.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    KİM uzantısı, En yoğun talebi Türkiye’den görüyor! Peki “KİM” hedef pazarında neden büyüyemedi? Türkler bu uzantıyı neden sevdi? = Kim Kardashian : )

  3. SDN Okuru dedi ki:

    onu bunu bılmem de dünya’nın böyle yazılmaz gezegen anlamında kullanılmıyor burada

" Dünya’nın En İlginç Alan Adı Hikayesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’nın En İlginç Alan Adı Hikayesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’nın En İlginç Alan Adı Hikayesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "