Okunma

Dünyanın en keskin lazeri!


03 Temmuz 2017 Pazartesi 11:00
Dünyanın en keskin lazeri!

“Mükemmel lazerler” teorik olarak özel bir dalga boyunda ışık yayar. Ancak mevcut teknoloji bunu başaramaz belirli bir bant genişliğinde çalışır. Lazer araştırmacıları, bu bant genişliğini mümkün olduğunca daraltarak en iyi lazeri geliştirmeyi amaç edinirler.

10 mHz ile dünyanın en keskini!

Uluslararası bir ekip sadece 10 mHz (0.01 Hz) bant genişliğiyle dünyanın en keskin lazerini geliştirdi. Tipik olarak, en iyi lazerler birkaç kHz kadar dar bant genişliğine sahip olabilir. Ancak optik atom saatleri gibi daha hassas aletler için bant genişliğinin daha da daraltılması gerekir.

Bir lazer ışınının kalitesinin diğer ölçümü, ışığın frekansının kararlılığıdır. Belirli bir süre sonra ışık dalgası salınımları senkronize edilemez. Bu nedenle bir lazer ne kadar uzun süre “mükemmel eşit aralıklı dalgaları” koruyabilirse, o kadar iyidir.

17-07/03/en-keskin-lazer-shiftdelete.jpg

PTB’den Alman bilim adamları ve JILA olarak bilinen bir ABD araştırma grubu tarafından geliştirilen yeni lazer, bu alanların her ikisinde de üstün durumda. Küçük dalgalı 10 mHz bant genişliğiyle birlikte ışık dalgaları 11 saniye boyunca sabit kalır. Bu süre zarfında ışın yaklaşık 3,3 milyon km uzağa yayılır. Bu mesafe Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 10 katı anlamına gelmektedir.

Keskin yeni lazerler, daha doğru atom saatleri yapmak ve ultracold atomlarında daha kesin ölçümler gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Araştırmacılar, aynaların yapısını değiştirerek ve rezonatörün içindeki sıcaklığı düşürmenin yollarını bulmak ve bant genişliğinin 1 mHz altına indirilebileceğini belirtiliyor.

::Dünyanın en keskin lazeri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Dünyanın en keskin lazeri!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu nasıl bi haber yazma şeklidir?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Lutfen google translate i kullanmayin. Kitap okuyun.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kalite haber istiyoruz artık

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Konu gayette güzel fakat anlatım bozukluğu nedeniyle bir kaç defa okumak zorundadır kaldı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Google çeviri ile çevrilmiş gibi

" Dünyanın en keskin lazeri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en keskin lazeri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en keskin lazeri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "