Dünyanın en küçük mikroçipi tasarlandı


22 Şubat 2021 Pazartesi 11:33
ABONE OL
Dünyanın en küçük mikroçipi tasarlandı

İngiltere Sussex Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları, bilgisayar ve telefonları hızlandırmak için kullanılabilecek dünyanın en küçük mikroçipini tasarladı.

Dünyanın en küçük mikroçiplerinin, grafen ve 2D malzemeler aracılığı ile nano-origami tekniği kullanılarak yapılabileceğini keşfeden araştırmacılar, bu çipler sayesinde teknolojinin daha sürdürülebilir olacağını ifade ediyor.

Araştırmacılar gerçekleştirdikleri çalışmada bükülmeler yaratarak elektron akışının bir grafen katmanında transistör gibi davranmasını sağladı. Ayrıca bilim insanları çalışma sonuçlarına göre, transistörün oldukça ince olan malzemenin silikon çiptekine göre yaklaşık yüz kat daha küçük olduğunu ekliyor.

Ortaya çıkardıkları bu teknoloji ile elektronik bileşenleri üretmek için daha az enerji kullanılacağını belirten bilim insanları, bilgisayarların ve telefonlarında oldukça yüksek değerlerde hızlanabileceğini öne sürüyor.

Yaptıkları çalışmaya dair açıklamalarda bulunan Sussex Üniversitesi Matematik ve Fiziksel Bilimler Okulu Profesörü Alan Dalton, konuyu şöyle anlatıyor;

“Bir grafen katmanında mekanik kıvrımlar yaratıyoruz. Bu, biraz nano-origami gibi. Bu nanomateryalleri kullanmak bilgisayar çiplerimizi daha küçük ve daha hızlı hale getirecek. Bilgisayar üreticileri artık geleneksel yarı iletken teknolojisiyle yapabileceklerinin sınırında oldukları için bunun gerçekleşmesi oldukça kritik. Sonuçta bu, gelecekte bilgisayarlarımızı ve telefonlarımızı binlerce kat daha hızlı hale getirecek”

Gerçekleştirilen çalışmaya olan düşüncelerini aktaran Dalton’a ek olarak, makalenin baş yazarı Dr. Manoj Tripathi ise konu hakkında, “Bir cihaza yabancı malzemeler eklemek zorunda kalmadan, sadece yapıya planlı kıvrımlar ekleyerek grafen ve diğer 2D malzemelerden yapılar oluşturabileceğimizi gösterdik. Bu tür bir dalgalanma yaparak bir transistör veya mantıksal kapı gibi akıllı bir elektronik bileşen oluşturabiliriz” açıklamasında bulunuyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Kesin aşının içinde çip var

" Dünyanın en küçük mikroçipi tasarlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en küçük mikroçipi tasarlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en küçük mikroçipi tasarlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!