Okunma

Dünyanın En Küçük Tebrik Kartı


28 Aralık 2010 Salı 15:30
Dünyanın En Küçük Tebrik Kartı

Glasgow Üniversitesi’nden mühendisler dünyanın en küçük tebrik kartını yaptıklarını duyurdu. Nanoteknoloji alanında uzmanlaşan ekibin ortaya çıkardığı kart insan gözüyle görülemiyor.

Sadece mikroskopla görülebilen tebrik kartının genişliği bir insan saçının kalınlığı ile neredeyse aynı. Tam olarak söylemek gerekirse, kartın boyutları 200 x 290 mikrometre.


Nanoteknolojinin geldiği noktanın anlaşılması için böyle bir kart yapılmış

Yarım Milyon Kat Küçük

8276 tanesi ancak bir pulun üzerini kaplayan kartın üzerinde bir çam ağacı figürü ve tebrik mesajı bulunuyor. Gerçek boyutlardaki bir tebrik kartının üzerine ise bu karttan yarım milyon adet sığabiliyor. (Cep Telefonuyla Kan Tahlili)

Nanoteknoloji ekibinin başındaki isimler olan Prof. David Cumming ve Dr. Qin Chen bu kartı teknolojilerinin geldiği seviyeyi göstermek için yaptıklarını, nanoteknoloji sayesinde çok farklı alanlarda yapılabileceklerin neredeyse sınırının olmadığını açıkladı.

:: Nanoteknoloji gelecekte sizce hayatımızda neleri değiştirecek?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünyanın En Küçük Tebrik Kartı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Küçük Tebrik Kartı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Küçük Tebrik Kartı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "