Okunma

Tek Molekülden Transistör Yaptılar!


28 Temmuz 2015 Salı 17:00
Tek Molekülden Transistör Yaptılar!

Bugün hayatımızı kolaylaştıran hemen hemen bütün elektronik aletlerin içerisinde milyonlarca transistör var. Aslında transistörler için elektroniğin can damarı desek sanırım pekte yanılmış olmayız. Basitçe tanımlamak gerekirse, elektronik devrelerde anahtarlama görevi yapan yarı iletken devre elemanlarına transistör denir.

İlk transistör, 1947 yılında icat edilmişti. Transistörün keşfiyle birlikte birçok elektronik ürünün yolu açılmış ve bu alanda yapılan icatlar hızlı şekilde artmaya başlamıştı.

15-07/28/2-1438090360.jpg

Transistörün, icadı kadar önemli olan bir diğer konuda ise bu elemanların boyutuydu. Bulunan ilk transistör doğal olarak fazlasıyla büyüktü. Seneler içerisinde transistörler ufaldıkça ufaldı. Transistörlerin ufalması sayesinde işlemciler, işlemcilerin ufalması sayesinde boardlar, boardların ufalması sayesinde de ortaya çıkan ürünler ufaldı.

Bu olayı şu şekilde de somutlaştırmamız mümkün. Örneğin Intel‘in 10 çekirdekli işlemcisi Xeon Westmere-EX‘te yaklaşık olarak 6.8 milyar transistör bulunuyor.

Bu sayıyı göz önüne aldığımızda, transistörlerin ve transistör boyutlarının teknolojik ilerlemede ne kadar önemli bir role sahip olduğunu kestirebiliriz.

Dünyanın En Küçük Transistörü!

Transistörlerin boyutunun bu kadar önemli olmasından ötürü, bilim adamlarının gerçekleştirdikleri son çalışmalar, teknoloji dünyası açısından büyük önem arz ediyor. Çünkü bilim adamları uzun çalışmalar sonunda sadece tek bir molekülden oluşan transistör yapmayı başardılar.

Nature Physics‘in verdiği bilgiye göre, tek bir bakır pitalokyanin molekülü, bir düzine indiyum atomu ve induyum arsenik kullanarak elde edilen transistörün çalışma mekanizması ise şu şekilde işliyor.

Kaynak(gate) gerilimini kontrol etmek isteyen bilim adamları atomların yerlerini değiştirerek akım modülasyonu sağlıyorlar. Kaynak (gate) gerilim modüle edilerek, aynı genel transistörlerde olduğu gibi genel mekanikler devre dışı bırakılıyor. Bu şekilde kaynak (gate) gerilimini modüle edebiliyorlar. Böylece emirter ve kollektör arasındaki gerilimi de ayarlamaları mümkün oluyor.

15-07/28/1-1438090400.jpg

Bu buluş, teknoloji ve elektronik sektöründe büyük ilerlemelere katkı sağlayacak olsa da ne yazık ki tek moleküllük transistör, henüz dünya şartlarına adaptasyon sağlayabilmiş değil.

Bilim adamlarının kaynak akımını kontrol edebilmek için atomlar üzerinde yaptıkları değişimler yalnızca mutlak sıfırda kararlılık gösteriyor. Kelvin cinsinden bir sıcaklık olan mutlak sıfırın celsius’taki karşılığı ise -273.15 derece.

Konu üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim adamları normal şartlarda çalışabilecek, tek moleküllük transistörlerin çok uzak bir gelecekte olmadığını da belirtiyorlar. Eğer tek molekül boyutundaki transistörler gerçek olursa, şu anda kullandığımız cep telefonlarını süper hızlı bilgisayarlara çevirecek bir yolda açılmış olacak. Bekleyip göreceğiz.

:: Bilim adamlarının bu buluşu hakkındaki görüşleriniz neler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Tek Molekülden Transistör Yaptılar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatın her alanında elektronik teknolojisi barınmalı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi bilim adamları bulmuşlar ancak isimleri gizli mi bu bilim adamları tabiri cidden sinirimi bozuyor kim yapmış bilmiyoruz ve ayrıca dünyada binlerce cerndekileride katarsak bilim adamı olduğu düşünülürse geç kalmışlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  işin bilim kısmı tamamlanmış, mühendislik kısmına geçilmiş. dolarcıkları hazırlayın beyler, bize satacaklar!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  En önemlisi enerji tüketimi olacaktır.. Adamlar bilimle ilimle ugrasıyor bizde üstümüzü başımızı yırtalım

 5. SDN Okuru dedi ki:

  güzel haber

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Terörün olmadıgı yerde bilim tavan yapıyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Transistor gelişsin ama artık telefonlara soğutucu gerekiyor bunun için çalışma yapsınlar. Isterler 1 Nm işlemci sürecine girsinler yinede ısınma olacak ve su bir gerçek sadece qualcomm değil bu yıl tüm çıkan işlemcilerde ısınma var!!!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Transistor gelişsin ama artık telefonlara soğutucu gerekiyor bunun için çalışma yapsınlar. Isterler 1 Nm işlemci sürecine girsinler yinede ısınma olacak ve su bir gerçek sadece qualcomm değil bu yıl tüm çıkan işlemcilerde ısınma var!!!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yüzyılın buluşu bence…süpermiş yav 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ilk yapılan transistörün büyüklüğü ne kadarmış, nette biraz baktım ama boyutu ile igili bişey yok çalışma prensibi filan yazıyor sadece

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Valla ne kadar önemli anlamadım :))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  şu bilim adamlarından yarım kiloda biz alalım. ama yok onlarında kafalarına falan sıkar şimdi barış sevdalıları!

" Tek Molekülden Transistör Yaptılar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek Molekülden Transistör Yaptılar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek Molekülden Transistör Yaptılar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "