Dünyanın en zengin insanı: Jeff Bezos kimdir?


20 Temmuz 2020 Pazartesi 10:55
Dünyanın en zengin insanı: Jeff Bezos kimdir?

Günümüzde birçok insan kendini geçindirmek, ev ve araba sahibi olmak için para kazansa da dünyanın en zenginleri bu standardın bir hayli üstüne çıkıyor. Çünkü dünyanın en zengin insanı unvanını kazan kişiler, servetleriyle dudak uçuklatıyor. Birçok ülkeden daha zengin hale gelen bu dünyanın en zengin insanları, dünyaca tanına markaların CEO’su, sahibi vb. konumlarda görev alıyor. Peki şu anda dünyadaki en zengin insan olan Jeff Bezos kimdir ve serveti ne kadar?

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos kimdir?

Günümüzde birçok şirket dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı başardı. Ancak bu şirketlerin tepe noktalarında olan kişiler de birçok yönüyle dikkat çekiyor. Bu dikkat çeken alanlardan biri de bu kişilerin sahip olduğu zenginlikleri. Çünkü birçok CEO, kurucu, patron, yönetici vb. görevini yürüten kişi, onlarca milyar servete ulaşmış durumda. Bu da dünya genelindeki küçük ülkelerden daha fazla maddi güce sahip olmak anlamına geliyor. Bu maddi güce en çok sahip olan kişilerin başında Amazon CEO’su Jeff Bezos geliyor. Çünkü kendisi dünyanın en zengin insanı konumunda.

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos kimdir?

Dünyanın en zengin insanı Bezos’un hayatına baktığımızda 12 Ocak 1954 tarihinde ABD’nin New Mexico eyaletindeki Albuquerque şehrinde doğduğunu görüyoruz. Girişimci, yatırımcı ve iş insanı olarak öne çıkan Bezos, dünyanın önde gelen alışveriş sitesi Amazon.com’un kurucu CEO’su durumundadır. 6 Temmuz 1994 tarihinde kurulan Amazon’un piyasa değeri günümüzde 1.5 trilyon dolardan fazla değere ulaşmış durumda. Ancak Amazon sadece internetten alışveriş değil, birçok iş kolunda faaliyetlerini sürdürüyor.

İlk olarak kitap satımına başlayan Amazon daha sonradan çok geniş kategorili bir alışveriş sitesi haline geldi. Bununla birlikte Whole Foods, Alexa, Audible, IMDb, Twitch, Curse, Blink, Amazon Web Services gibi öne çıkan birçok firma, Amazon çatısı altında birleşiyor. Ayrıca Amazon Prime Video da son zamanlarda dikkatleri çekmeyi başaran bir platform olarak biliniyor.

Yukarıda bahsi geçen firmalardan Türkiye’de de faaliyet gösterenler bulunuyor. Özellikle Amazon.com.tr ve Twitch kullanımı son zamanlarda Türkiye’de artış yaşamış durumda.

Jeff Bezos serveti ne kadar?

Teknolojik ürünlerle birlikte çeşitli girişim faaliyetleri yürüten dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos serveti: günümüzde 188 milyar dolar civarında. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise dünyanın en zengin insanları listesinde 111 milyar dolar servetle ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise Bernard Arnault, 93 milyar dolar servetiyle bulunuyor.

dünyanın en zengin insanları

Jeff Bezos’un Amazon’daki hisse oranı ise şu anda yüzde 11 civarında. Dünyanın en zengin insanı olunca servetiniz hızla büyümeye devam edebiliyor. Bezos 2020’nin bugüne kadarki döneminde 56.7 milyar dolar kazanç sağlamış durumda. Milyarder iş insanının sahip olduğu servetin büyük bölümü Amazon tarafından sağlanıyor.

Şu anda en zengin insan olan Bezos, eşi MacKenzie Scott ile 2019 senesinde boşanmıştı. Boşanma tazminatı olarak da eski eşine 36 milyar dolar değerindeki Amazon hisselerini vermişti. Bu da MacKenzie Scott isminin dünyanın en zengin insanları listesinde 12. sırada olmasını sağlamıştı. Yapılan boşanma anlaşmasında Jeff Bezos’a ait olan hisselerin yüzde 25’inin MacKenzie Scott’a ait olması ancak bu hisselerin tamamen Jeff Bezos tarafından yönetilmesi kararlaştırılmıştı.

Günümüzde Amazon CEO’su olarak çalışmalara devam eden Bezos, Time Dergisi tarafından 1999 yılında yılın insanı seçilmişti. 4 çocuğu bulunan CEO, uzun yıllar dünyanın en zenginleri listesinde yer alacak gibi duruyor. 1.5 milyon takipçili Jeff Bezos Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en zengin insanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Jeff Bezos serveti size ait olsaydı neler yapardınız? Yorumlarınızı bekliyoruz..
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Dünyanın en zengin insanı: Jeff Bezos kimdir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  takım elbisenin cebi yok…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yatırım..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  reis o kadar parayı napacan be eminim ki bir çok öğrenciye fakire fukaraya da dağıtıyorsun bizi de gör daa :()))))))

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Demek ki tek rakibimiz Jeff Bezos. Yedim seni Bezos.

" Dünyanın en zengin insanı: Jeff Bezos kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en zengin insanı: Jeff Bezos kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en zengin insanı: Jeff Bezos kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!