Okunma

Dünyanın İlk 3D Yazıcıdan Kemik Nakli


07 Şubat 2012 Salı 14:30
Dünyanın İlk 3D Yazıcıdan Kemik Nakli

Hızla gelişen teknoloji, tıpta da birçok yeniliğin yaşanmasına imkan veriyor. Hollanda’da gerçekleşen ameliyat gösteriyor ki 3D yazıcılar kemik naklinde gereken kemikleri üretebilme özelliğine sahip.

Hollanda’da gerçekleştirilen ameliyatta 3D yazıcı ile üretilen bir çene kemiği, 83 yaşındaki kemik erimesi sorunu yaşayan bir hastaya nakledildi.

 

Yapay çene kemiği, titanyum tozu kullanılarak elde edildi. Titanyum tozu, bir lazer aracılığıyla katmanlar halinde ısıtılarak istenilen şekilde bir çene kemiği elde edildi.

Ameliyat Belçika bulunan Hasselt Üniversitesi’ndeki biyomedikal araştırma enstitüsünde gerçekleştirildi. Yapay kemik, LayerWise şirketi tarafından birkaç saatte üretildi.

107 gramlık çenenin yeni sahibi olan kadın ise ameliyattan sadece 4 gün sonra hastaneden taburcu olarak normal yaşantısına devam etti. Üzerineki vida yuvası ile diş takılabilmesi için gerekli donanımı bulunan çene kemiği nakli sonrasında hasta, hastalık sürecinden önceki sağlıklı hayatına dönebildi.

:: Sizce 3D yazıcıdan kemik nakli yakın zamanda yaygınlaşabilecek mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

4 yorum - “Dünyanın İlk 3D Yazıcıdan Kemik Nakli”

  1. SDN Okuru dedi ki:
  2. SDN Okuru dedi ki:

    vay bee

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Yapay kalpten sonra bu. Çok güzel ya. Artık nakile ihtiyaç duymadan organ yapılabilmesi gerçekten çok güzel. Bi çok hastaya umut doğdu.

  4. SDN Okuru dedi ki:

    Yuh… Bence süper bir gelişme.

" Dünyanın İlk 3D Yazıcıdan Kemik Nakli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın İlk 3D Yazıcıdan Kemik Nakli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın İlk 3D Yazıcıdan Kemik Nakli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "