Okunma

Dünyanın ilk 5G araması yapıldı!


27 Şubat 2018 Salı 14:35
Dünyanın ilk 5G araması yapıldı!

Vodafone ve Huawei tarafından yeni 5G standardı NSA (Bağımlı-Non Standalone) kullanılarak yapılan dünyanın ilk 5G araması başarıyla yapıldı.

Bu başarının ardından Vodafone Şebeke Stratejisi ve Mimarisi Grup Başkanı Santiago Tenorio, “Vodafone için 5G’nin hayata geçirilmesi konusunda önemli bir dönüm noktası. Başarıyla tamamlanan bu ilk 5G araması, 2018 yılı boyunca Avrupa çapında gerçekleştireceğimiz yeni 5G denemelerinin önemli bir adımı” dedi.

MWC 2018 özel kategorimiz ve tüm MWC 2018 haberlerini görmek için buraya tıklayınız

İlk 5G araması hakkında detaylar

27 Şubat tarihinde gerçekleşen ilk 5G aramasını Huawei ve Vodafone iş birliği ile yapıldı. 6 GHz altı spektrumunda ilk uygulanabilir 5G standardı olan “5G Yeni Radyo(5G NR)” standardını ve 3.7 GHz spektrum bandını (Sub 6) kullanarak dünyanın ilk 5G araması, İspanya’da Mobil Dünya Kongresi’nden hemen önce yapıldı.

5g araması
Hücresel bağlantı standartlarının yönetimini üstlenen 3GPP, Aralık 2017’de Sürüm-15 (Release-15) kapsamında 4G şebekesine bağlı çalışabilen NSA 5G Yeni Radyo (5G NR) standartlarını tamamlayarak yayınladı. Yapılan deneme, hem 4G hem de 5G veri bağlantısı sağlayan bir test cihazıyla tamamlandı.

HD görüntülü arama denemesi de başarıyla tamamlanmasının yanı sıra, bu aramayı 4G üzerinden başlayan ve sonrasında ek olarak 5G bağlantısı sağlanarak kurulan data ile aynı hat üzerinden gerçekleştirdi.

Yapılan 5G bağlantı testiyalnızca 5G datanın değil aynı zamanda 4G ile 5G şebekeler arasında geçişlerin başarıyla yapıldığını gösteriyor.  Böylelikle uçtan uca 5G aramasının tüm öğeleri ile çalıştığını gösteren ilk deneme oldu diyebiliriz. Bu denemeyi gerçekleştirmek için 3.7 GHz spektrumu kullanılarak uçtan uca 5G Yeni Radyo test şebekesi de oluşturuldu. Ayrıca test için de Huawei radyo erişim şebekesi ( RAN ) ve çekirdek şebekesi kuruldu.

Son olarak Santiago Tenorio, “Vodafone için 5G’nin hayata geçirilmesinde önemli bir dönüm noktası olan bu test aramasında övgüyü Aralık ayından bu yana yorulmadan çalışan Huawei ve Vodafone mühendisleri hak ediyor. Bu başarılı test, 2018 yılı boyunca Avrupa çapında yeni 5G denemelerinin ilk adımı olacak” dedi.
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünyanın ilk 5G araması yapıldı!”

  1. stayalive dedi ki:

    hala yaşanılan 4g bağlantı sıkıntıları sanırım bu yüzden. direk olarak 5g’ye geçileceği için gerekli çalışma yapılmadı ama yapılmış gibi gösterildi.
    kuzey ege’nin bi çok beldesinde hala 4g yok. geçtim 4g’yi telefon çekmiyor.
    saygılar vodafone

" Dünyanın ilk 5G araması yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın ilk 5G araması yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın ilk 5G araması yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "