Okunma

Dünyanın İlk Aktif Uyku Monitörü: Dreem


05 Mart 2016 Cumartesi 11:00
Dünyanın İlk Aktif Uyku Monitörü: Dreem

Giyilebilir teknolojiler günümüz itibariyle çeşitli firmalar tarafından hayatımıza girmiş durumda. Nörolojik bilimler ile teknolojiyi bağdaştırmayı amaçlayan nöroteknolojik şirket Ritim ise giyilebilir teknolojilere farklı bir boyut getirmiş durumda.

“Dünyanın ilk aktif uyku sensörü” adıyla kullanıcılara sunulacak alet, uyku sırasındaki beyin dalgaları hareketleri konusunda aktif veriler elde etmeyi amaçlıyor.

EEG sensörlerine sahip olan “Dreem” adındaki ürün, benzer teknolojiyi kullanan diğer sistemlerden farklı olarak basitçe uyku alışkanlıkları konusunda analiz ve kayıt yapıyor.

16-03/03/dreem-1.jpg

Örneğin, eğer kullanıcı belirli bir uyku zamanını geçmişse ya da derin uyku olarak hitap edilen hale geçiş yapmışsa; cihaz kullanıcıyı bu durum karşısında uyaran sinyaller veriyor.

Yalnızca yataktaki uyku ile sınırlı kalmaksızın, aşırı alkollü sürücüleri de aynı metotla uyarabileceği düşünülen çözüm, 350 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulmaya başlayacak.

Ayrıca kullanıcılar firmanın aynı isimli uygulamasını App Store ve Google Play Store’dan indirerek, uykularının nitelikleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Engadget‘in haberine göre kullanıcılar ürünü edinmek isteyen kullanıcılar halihazırda Ritim’in websitesinde ön siparişlerini verebiliyorlar.

:: Uykunun niteliği hakkında fikir veren, uyku standartlar dışına çıktığında uyarıda bulunan ürün hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünyanın İlk Aktif Uyku Monitörü: Dreem”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    güzelmiş ama fiyat sanki fazla gibi…..

" Dünyanın İlk Aktif Uyku Monitörü: Dreem konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın İlk Aktif Uyku Monitörü: Dreem ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın İlk Aktif Uyku Monitörü: Dreem ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "